VYHLÁŠKA
města Chrastavy č. 1/1994 ze dne 14. března 1994 o ochraně životního prostředí

Městské zastupitelstvo v Chrastavě vydává podle ustanovení § 16 a § 36 odst. 1 písm. f) zák. č. 367/1990 Sb., v platném znění, tuto obecně závaznou vyhlášku:

ČÁST PRVNÍ

Úvodní ustanovení

§ 1
Rozsah působnosti

1) Tato vyhláška vymezuje základní zásady ochrany čistoty a vzhledu obce, ochrany životního prostředí a údržby zeleně v obci. Dále upravuje povinnosti fyzických a právnických osob při ochraně životního prostředí v obci.

2) Vyhláška vychází z principu, že ochrana životního prostředí je především věcí vztahu každého člověka k jeho životnímu prostředí, vztahů mezi občany města, návštěvníky, mezi vlastníky, mezi právnickými a fyzickými osobami podnikajícími na území obce, dále věcí ochrany důležitých zájmů státu a obce na území obce, přičemž chránit životní prostředí znamená předcházet, omezovat a odstraňovat znečištění, poškození a ohrožení přirozeného prostředí člověka.

§ 2
Základní pojmy

1) Za veřejné prostranství se pro účely této vyhlášky považují všechna místa na území obce, která slouží veřejnému užívání podle odpovídajícího určení. Jsou to zejména komunikace, chodníky, náměstí, podloubí a průchody, parkoviště, nezpevněné a nezastavěné plochy, hřiště, parky, veřejné zelené plochy a pásy, též veřejně přístupné břehy a koryta vodních toků a břehy nádrží. V pochybnostech o tom, zda se jedná o veřejné prostranství ve smyslu této vyhlášky, rozhoduje příslušný odbor městského úřadu.

2) Chodníkem se rozumí stavebně upravená cesta nebo vydlážděná část veřejného prostranství, veřejně přístupná cesta pro pěší, přičemž nerozhoduje, v čím vlastnictví nebo správě tato cesta je.

Za chodník se pro účely této vyhlášky považuje i pruh komunikace přilehlý k nemovitostem v šíři potřebné k bezpečné chůzi v místech, kde chodník není zřízen.

3) Veřejnou zelení se pro účely této vyhlášky rozumí veškeré rostlinstvo bez ohledu na charakter růstu a funkční využití, nacházející se na veřejném prostranství. Jedná se zejména o soubory stromů a keřů, travnaté a květinové plochy, ojediněle rostoucí stromy a keře, uliční zeleň, doprovodnou zeleň sportovišť, koupališť, vodních toků a nádrží, zeleň ve volné krajině a zeleň parkových úprav.

4) Za zařízení umístěná na veřejném prostranství se považují zejména lavičky, pískoviště, zařízení a konstrukce určené ke hrám dětí, nádoby na běžné odpadky, ochranné zídky a zábradlí, sochařská a umělecká díla, reklamní zařízení, dopravní značky, informační tabule a vitriny, sloupy a lampy veřejného osvětlení a zařízení rozhlasu.

5) Zvláštním užíváním veřejného prostranství se rozumí zejména využití veřejného prostranství pro umístění zařízení sloužících k poskytování služeb, pro umístění stavebních, prodejních nebo reklamních zařízení, skládek materiálu, pro kulturní a sportovní akce a potřeby tvorby filmových a televizních děl a pro provádění plánovaných oprav a údržby nadzemních a podzemních vedení všeho druhu.

6) Odpadem je věc, které se chce její majitel zbavit, nebo též movitá věc, jejíž odstranění (zneškodnění) je nutné z hlediska péče o zdravé životní podmínky a ochrany životního prostředí.

7) Domovním odpadem se rozumí:
a) odpad z domácností
b) ostatní odpad vznikající v obci podobný odpadu z domácnosti, a to i odděleně vytříděný s obsahem škodlivin.

8) Producentem domovního odpadu se rozumí právnická nebo fyzická osoba, produkující domovní odpad, zpravidla vlastník nebo uživatel objektu nebo pozemku na území města.

9) Právnická osoba je právnická osoba, která na základě smlouvy uzavřené s městem provádí odvoz shromážděného odpadu nebo na základě souhlasu města organizuje shromažďování tříděného odpadu a jeho odvoz.

ČÁST DRUHÁ

Veřejná prostranství

§ 3

1) V zájmu zachování zdraví a bezpečnosti občanů a v zájmu péče o vzhled obce je zakázáno znečišťovat veřejné prostranství.

Zejména je zakázáno:
a) odhazovat smetí, papíry, obaly, zbytky jídel, ovoce a zeleniny, nedopalky cigaret a podobné odpadky,
b) odkládat jakýkoliv odpad, včetně vraků aut, s výjimkou soustředění nepotřebných předmětů při organizovaném svozu odpadu, není-li pro toto soustředění obvykle ukládání těchto předmětů do určených nádob,
c) znečišťovat veřejné prostranství splaškovými vodami nebo jinými znečišťujícími tekutinami, včetně znečištění při mytí, údržbě a opravách dopravních prostředků,
d) svévolně ničit a znehodnocovat omítky domů, povrchů staveb, zařízení umístěných na veřejném prostranství a podobných ploch zejména nápisy, malováním, škrábáním, vylepováním plakátů, oznámení, inzerátů mimo k tomuto účelu vyhrazená místa,
e) vytvářet nedovolené skládky odpadů, sutě a jiného odpadního materiálu,
f) vjíždět na veřejné prostranství vozidly, která jsou znečištěna, nebo vozidly, která mohou být sama nebo svým nákladem znečišťovat veřejné prostranství.

2) V zájmu o životní prostředí je dále zakázáno:
a) ničit, znehodnocovat nebo poškozovat zařízení umístěná na veřejných prostranstvích,
b) poškozovat jakýmkoliv způsobem veřejnou zeleň, zejména vjíždět vozidly na trávníky nebo květinové záhony, kácet dřeviny bez povolení, lámat větve, umisťovat reklamní a orientační tabule nebo svévolně značky na stromy,
c) užívat cest určených pro pěší k jízdě vozidel, s výjimkou dětských kočárků, koloběžek, dětských tříkolek, invalidních vozíků, vozidel určených k údržbě veřejných protranství a veřejné zeleně a vozidel rychlé zdravotní pomoci nebo požární ochrany a případů vyznačených příslušnou dopravní značkou, jakož i najíždět a stát vozidly na stavebně upravených chodnících, pokud dopravní značka nebo zvláštní předpis nestanoví jinak,
d) řidičům vozidel obtěžovat osoby na veřejném prostranství zejména nadměrným hlukem, znečišťovat ovzduší, rozstřikováním kaluží nebo bláta, zbytečným ponecháním motoru stojícího vozidla v chodu nebo bezdůvodným pojížděním s motorovým vozidlem,
e) narušovat noční klid v obci, tj. v době od 22.00 do 6.00 hod. od neděle do pátku a v době od 24.00 do 8.00 hod, od pátku do neděle zejména obtěžovat ostatní občany nad přiměřenou míru hlukem nebo světlem,
f) umožnit volné pobíhání psů nebo jiných chovaných zvířat,
g) umožnit znečišťování dětských pískovišť psy, kočkami nebo jinými chovnými zvířaty.

§ 4
Zvláštní užívání veřejného prostranství

1) Ke zvláštnímu užívání veřejného prostranství je třeba povolení městského úřadu, není-li v případech stanovených zvláštním předpisem (např. § 8 zák. č. 135/1961 Sb., v platném znění, o pozemních komunikacích - silniční zákon, § 11 odst. 1 vyhl. č. 35/1984 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích - silniční zákon) třeba povolení příslušného správního orgánu.

2) Za zvláštní užívání veřejného prostranství a za vydání povolení ke zvláštnímu užívání veřejného prostranství zaplatí uživatel v případech vymezených zvláštním předpisem (zákon č. 368/1992 Sb., o správních poplatcích, vyhláška města Chrastavy o místních poplatcích ze dne 7. 12. 1992) poplatek.

3) Povolení ke zvláštnímu užívání veřejného prostranství k uložení materiálu bude městským úřadem v samostatné působnosti vydáno jen tehdy, nelze-li k tomuto účelu využít jiný prostor (ohrazené staveniště, neveřejné prostranství).

4) Povolení městského úřadu ke zvláštnímu užívání veřejného prostranství vydané v samostatné působnosti není nutné pro skladování materiálu, který bude odstraněn do 48 hodin od počátku skladování a jehož skladováním se neomezí běžné užívání veřejného prostranství.

5) Každý, komu je povoleno zvláštní užívání veřejného prostranství, je povinen:
a) používat vymezené veřejné prostranství jen k povolenému účelu a dbát na bezpečnost ostatních uživatelů veřejného prostranství, zejména v nočních hodinách,
b) zabránit znečištění veřejného prostranství a jeho okolí, odstraňovat průběžně případné znečištění, které bylo způsobeno užíváním nebo v souvislosti s ním,
c) zabránit poškození veřejné zeleně a před zahájením činnosti, která může ohrozit veřejnou zeleň, provést opatření k ochraně této zeleně,
d) zabránit poškození zařízení umístěných na veřejném prostranství užíváním veřejného prostranství nebo v souvislosti s ním,
e) zabezpečit, aby nedocházelo k zanášení vpusti a aby byla přístupná zařízení nadzemních vedení (skříně, uzávěry, ventily apod.),
f) po ukončení zvláštního užívání veřejného prostranství uvést veřejné prostranství na svůj náklad do původního stavu,
g) řídit se dalšími podmínkami obsaženými v povolení ke zvláštnímu užívání veřejného prostranství podle této vyhlášky nebo zvláštních předpisů.

§ 5
Zajištění čistoty a údržba veřejného prostranství

1) Za čistotu veřejného prostranství odpovídá právnická nebo fyzická osoba, která toto prostranství užívá, spravuje nebo vlastní, není-li dále stanoveno jinak.

2) Za údržbu veřejného prostranství odpovídá právnická nebo fyzická osoba, která pozemek, jenž tvoří veřejné prostranství, spravuje nebo vlastní, není-li stanoveno jinak.

3) Za stav a odbornou údržbu veřejné zeleně odpovídá osoba, která spravuje nebo vlastní pozemek, na němž se veřejná zeleň nachází.

4) Za čistotu, vzhled a stav zařízení umístěného na veřejném prostranství odpovídá provozovatel nebo vlastník tohoto zařízení.

5) Za čistotu a schůdnost chodníku přilehlého k nemovitosti, která se nachází v zastavěném území a hraničí s veřejným prostranstvím, odpovídá vlastník, správce nebo uživatel přilehlé budovy nebo přilehlého pozemku, není-li zastavěn. Za odstranění závad ve schůdnosti odpovídá vlastník, správce nebo uživatel přilehlé nemovitosti pouze v případě, že tyto závady vznikly znečištěním, náledím nebo sněhem (také § 9 odst. 2 zák.č. 135/1961 Sb., v platném znění, o pozemních komunikacích - silniční zákon).

6) K řádnému zajištění údržby veřejného prostranství, veřejné zeleně nebo zařízení umístěného na veřejném prostranství může osoba odpovědná za tuto údržbu se souhlasem městského úřadu, není-li třeba povolení podle zvláštního předpisu (např. § 7 zák.č. 135/1961 Sb., v platném znění, o pozemních komunikacích - silniční zákon), nařídit nezbytně nutná opatření nebo na dobu nezbytně nutnou omezit užívání veřejného prostranství.

ČÁST TŘETÍ

Obecná ustanovení

§ 6

1) Každý investor stavby na území obce je povinen dodržovat platnou územně plánovací dokumentaci a rozhodnutí stavebního úřadu.

2) Každý investor stavby na území města je povinen v projektu i při realizaci zabezpečit umístění zeleně, odstavných, případně parkovacích ploch a garáží, nádob na odpady a minimalizaci negativních vlivů na životním prostředí.

§ 7

V zájmu péče o životní prostředí je na celém území obce zakázáno:

a) vypalovat trávníky a porosty,
b) záměrně rozšiřovat nepůvodní druhy rostlin a živočichů,

c) kácet dřeviny nebo jinak nepřiměřeně zasahovat do stavu zeleně bez souhlasu městského úřadu s výjimkou hospodaření v lesích (zák. č. 61/1977 Sb., o lesích, zák. č. 96/1977 Sb., o hospodaření v lesích a státní správě lesního hospodářství) a s výjimkou dle zvláštních předpisů (např. §§ 7, 8 zák. č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, § 8 vyhl. č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zák. č. 114/1992 Sb.); ve svém povolení ke kácení dřevin může městský úřad uložit žadateli přiměřenou náhradní výsadbu nebo odvod do rozpočtu obce, která jej použije na výsadbu zeleně a na zlepšení životního protředí.

§ 8

V zájmu ochrany vlastnických práv je zakázáno vstupovat nebo vjíždět nad míru obvyklou nebo nezbytnou na cizí pozemky, netvoří-li veřejné prostranství a nejde-li o vstup nebo vjezd z důvodu plnění služebního úkolu dle zvláštních předpisů, a to zvláště tehdy, pokud by tím byly narušeny oprávněné a dostačujícím způsobem zveřejněné zájmy vlastníka, správce nebo uživatele pozemku.

§ 9

Zásady ochrany ovzduší před znečišťujícími látkami upravují zvláštní předpisy (např. zák. č. 309/1991 Sb., ve znění zák. č. 218/1992 Sb., o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami - zákon o ovzduší, zák. č. 389/1991 Sb., o státní správě ochrany ovzduší a poplatcích za jeho znečišťování).

ČÁST ČTVRTÁ

(zrušena vyhláškou č.5/98)
ČÁST PÁTÁ

Závěrečná ustanovení

§ 16
Sankce a nápravná opatření

1) V případě porušení ustanovení této vyhlášky je osoba, která ustanovení vyhlášky porušila, povinna neprodleně odstranit závadný stav včetně případných důsledků, umožňuje-li to charakter porušení ustanovení vyhlášky. Nedojde-li k odstranění závadného stavu, může tak učinit městský úřad na náklady osoby, která závadný stav způsobila; toto ustanovení neruší platnost sankcí uložených na základě zvláštního předpisu.

2) Za porušení ustanovení této vyhlášky lze uložit sankce stanovené zvláštními předpisy (např. zák. č. 367/1990 Sb., v platném znění, o obcích - obecní zřízení, zák. č. 200/1990 Sb., v platném znění, o přestupcích, zák. č. 311/1991 Sb., o státní správě v odpadovém hospodářství, zák. č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, zák. č. 135/1961 Sb., v platném znění, o pozemních komunikacích - silniční zákon). V případě přestupku postihnutelného na základě příslušného předpisu může správní orgán uložit fyzické osobě pokutu až do výše 50 000,-- Kč, a to i opakovaně.

3) Pokuty v blokovém řízení (§ 84 zák. č. 200/1990 Sb., v platném znění, o přestupcích) ukládají osoby pověřené městskou radou, nejde-li o působnost jiného správního orgánu než obce.

4) Kontrolu dodržování ustanovení této vyhlášky provádějí osoby pověřené městskou radou.

§ 17

1) Vnitřním předpisem mohu být stanovena některá práva a povinnosti při užívání majetku ve vlastnictví osob včetně části veřejného prostranství nebo veřejného prostranství se zvláštním režimem užívání (např. domovní řády, řád koupaliště, řád městského hřbitova, řád sportovního areálu).

2) Touto vyhláškou se ruší vyhláška MěNV v Chrastavě ze dne 10.prosince 1981, o čistotě veřejných prostranství a čištění chodníků na území města Chrastavy.

3) Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. dubna 1994.

Zástupce starosty: Petr M e d ř i c k ý
Starosta města: Ing. Josef V y h n á n e k

[Zpět na obsah]