Akciová společnost
Informační dokument
Veřejná komunikační síť elektronických komunikací

COPROSYS a. s.
Kloknerova 9, 148 08 Praha 4
Listopad 2007

Dokument představuje pohled na vybudování transportní sítě pro přenos obrazových a zvukových příspěvků, internetových služeb, hlasových aplikací a dalších datových možností v infrastruktuře datové sítě. Navrhované řešení splňuje všechna přísná kriteria z hlediska garance a flexibility datových a jiných přenosů, přenosových kapacit, bezpečnosti řešení a uživatelské jednoduchosti při jeho implementaci. Navrhovaná technologie přináší podmínky pro efektivní přenos TV a R signálů přes optickou transportní síť, implementaci IP telefonie s klasickými geografickými telefonními čísly, integrovaný přístup k síti internetu a další služby.

1. Úvod

1.1 Nezbytnost
V současném telekomunikačním světě všichni operátoři stojí před náročným úkolem najít nové cesty pro uplatnění na vysoce konkurenčním trhu. Důležitou roli přitom hrají technologické prostředky. Operátoři již mohou s výhodou využít ucelená řešení telekomunikačních výrobců, která zahrnují širokopásmový přístup a IP-infrastrukturu, včetně integrovaného prostředí pro dodávku služeb, konvergovaného toku dat, hovorových a internetových služeb a videoslužeb. Převedení telekomunikačních sítí na platformu IP tak vytváří jednotné prostředí pro vývoj a nabídku nových služeb, které lépe odpovídají požadavkům zákazníků.
COPROSYS stejně jako další telekomunikační operátoři zavádí IP-protokol téměř do všech oblastí svého podnikání včetně datových služeb, hlasových služeb příští generace a sítí na bázi platformy IMS (IP Multimedia Subsystem). Příchod internetové televize (IPTV) představuje novou, klíčovou službu.

1.2 Nutnost
Je nutné podstatně zvýšit šířku pásma v přístupové síti. Stávající nabídka nestačí pro spuštění atraktivních služeb, jako je více TV kanálů na domácnost, okamžité přepínání kanálů, televize s vysokým rozlišením a zejména nabídka televizních programů s vlastním výběrem. Sem patří i rostoucí požadavky na přístup k vysokorychlostnímu internetu a tím i nabídka dalších služeb jako je video na vyžádání (VoD).

2. Technická koncepce

Pro připojení jednotlivých objektů k infrastruktuře poskytovatele je využíváno zejména optických spojů spojů FTTH (optika do domu). Využití optického vlákna pro páteřní rozvody nabízí velkou kapacitu, kterou v podstatě nelze ničím jiným nahradit - především optické vlákno nabízí řádově vyšší datové přenosové rychlosti.
Varianta FTTH je technologií pro zřízení přístupu k samotnému uživateli, do účastnické zásuvky s příslušnými porty pro telefonii, datové služby a TV - různé signály jsou na straně provozovatele multiplexovány pomocí vlnového dělení do jediného vlákna směrem k uživateli.
V praxi to znamená dovedení optické sítě k rozvodnému místu pro skupinu objektů. Architektura sítě je založena na topologii hvězdy, kde střed hvězdy tvoří optický uzel k němuž je dovedena optická síť a odkud je signál dále rozváděn do jednotlivých koncových bodů.
Domovní distribuce a připojení jednotlivých bytových jednotek mohou být realizovány optickým vláknem, nebo připojením na stávající metalický strukturovaný rozvod. Tato koncepce vychází jednoznačně z topologie “hvězda”. Každé bytové jednotce v budově přináleží samostatná rozvodná jednotka ve které jsou ukončeny všechny vstupní a výstupní kabely.

3. Výhody

Projekt vychází ze zkušeností předkladatelů v oblasti výstavby infrastruktur nutných pro dodávky služeb typu “Multi Play”. Realizační výstup tak respektuje požadavky na možnost jednoduchého využívání infrastruktury obyvateli jednotlivých bytových jednotek (nejsou nutná žádná doplňková zařízení zprostředkující přístup ke službám – modemy, dekodéry, konvertory apod.) i požadavky na využití současného vybavení domácností a firem.

Internet
Vybudovaná infrastruktura umožňuje datovou komunikaci s internetem s plně duplexní rychlostí, komunikace je symetrická (obousměrně stejné rychlosti download i upload).

TV + R služby
Řešení umožní v domácnostech využívat stávající analogová zařízení vedle nových zařízení podporujících digitální vysílání. Odpadne nutnost řešit ukončení analogového vysílání v brzkém časovém horizontu nákupem digitálního přijímače ke každému TV přístroji. Zabezpečuje tak bezproblémový příjem analogové TV + R, satelitního vysílání DVB-S, pozemního digitálního vysílání DVB-T či vysílání FM. Konverze formátů, které jsou připravovány (SDTV, HDTV , Ouad HD aj.) bude zajišťována zejména na úrovni provozovatele infrastrukturního multiplexu.

Telefonní služby
V současné době dochází k prudké konvergenci přenosových služeb a přechází stále více uživatelů k IP přenosům hlasů podporovaných různými řešeními (Skype apod.). Infrastruktura navržená jako prostorový multiplex umožní využít obyvatelům běžné analogové a digitální telefony a faxy.

Další služby
Pro koncové uživatele je přínosem především možnost komunikovat kdekoliv a jakoukoliv formou, kterou si vyberou. Vše v současném komunikačním prostředí, od videotelefonů a Wi-Fi hotspotů, až po stahování hudby a online hry, prokazuje svou hodnotu spočívající v interaktivní komunikaci. Možnosti dalších služeb v současné době tak mohou být kino doma, video na vyžádání, internetový obchod apod.