Domy s pečovatelskou službou 

V úterý 30. září byl slavnostně otevřen nový Dům pečovatelské služby v Turpišově ulici a chrastavská veřejnost měla možnost prohlédnout si interiér komplexu tří budov, ze kterých se DPS skládá - v rámci Dne otevřených dveří. Od 1. října se již do nového DPS stěhují jeho budoucí obyvatelé. 
Nový dům pečovatelské službyNový dům pečovatelské službyNový dům pečovatelské služby
Nový dům pečovatelské službyNový dům pečovatelské službyNový dům pečovatelské služby

Realizací domů s pečovatelskou službou vznikl komplex tří objektů velmi podobného řešení. Domy obsahují celkem 41 malometrážních bytových jednotek z toho 7 bytů pro imobilní na pronajímání osobám využívajícím pečovatelskou službu. Pro tuto službu je v přízemí domů navržena distribuční kuchyňka. V přízemí objektů je mimo bytových jednotek navržen atypický provoz,kde u jednoho domu je bytová jednotka, u druhého komerční jednotka (prodejna), u třetího domu potom část stravovacího zařízení - umývárna nádobí, sociální zařízení, servisní prostor pro obsluhující personál DPS. Společné prostory domů obsahují vstupní zádveří s dopisními schránkami,místnost pro ukládání společného vybavení, a výše zmíněnou místnost pečovatelské služby.

Nový dům pečovatelské službyNový dům pečovatelské služby

Pro dosažení větší možnosti komunikace mezi jednotlivými obyvateli domu je společná schodišťová chodba, ze které je v přízemí přímý boční východ nebo v případě prvního domu bude vchod do stravovacího zařízení.Vertikální komunikace je zajištěna osobním výtahem dostatečné velikosti pro pohyb imobilních obyvatel a přímým schodištěm. Bytové jednotky mají společné dispoziční schéma. Z předsíně je přístupné sociální zařízení vybavené sprchovým koutem, umyvadlem a klozetovou mísou.Hlavní bytová místnost slouží jak k dennímu pobytu a vaření v zabudované kuchyňské lince s dvouvařičem a dřezem, tak i ke spaní. Většina bytových jednotek je vybavena venkovním prostorem, v přízemí terasami na terénu, v nadzemních podlažích balkony.
Byty pro imobilní uživatele mají specifické prostorové nároky, v nadzemních podlažích jsou rozšířeny o samostatné kuchyně. Vytápění bytového komplexu DPS je napojen na kotelnu ze zdrojem centrálního zásobování teplem s ohřevem teplé vody.

K realizaci objektů DPS Město Chrastava obdrželo z dotačního systému Státního fondu rozvoje bydlení celkovou finanční částku ve výši 28 700 000,-Kč z vlastních zdrojů Město muselo investovat částku ve výši 15 682 130,-Kč. Celková cena je ve výši 44 382 130,- Kč