Vyjádření k situaci v Chrastavě

Ing. Michael CanovVzhledem k medializaci zvolení nestraníka (který byl do zastupitelstva města zvolen na kandidátce KSČM) do Rady města Chrastava a především vzhledem ke zveřejnění usnesení Oblastní rady ODS Liberec, vydávám dne 22. 11. 2006 veřejně své stanovisko:

17. kongres ODS přijal v neděli dne 19. 11. 2006 usnesení, v němž mimo jiné stojí: „Kongres ODS ukládá Výkonné radě ODS, aby místním sdružením, která na komunální úrovni koaličně spolupracují s KSČM, byla odebrána licence.“

Následně dne 20. 11. 2006 přijala Oblastní rada ODS Liberec následující usnesení: „Oblastní rada ODS Liberec vyzývá předsedy MS Chrastava a MS Frýdlant k okamžitému vyřešení situace, která umožnila zvolení zástupce KSČM do rady města.“

K výše uvedenému předkládám svoje stanovisko:

1. Zastupitelé zvolení za volební stranu ODS nespolupracují koaličně s žádnou jinou volební stranou, tzn. ani s KSČM. Zastupitelé zvolení za volební stranu ODS dokonce nevytvořili a nemají v plánu vytvořit zastupitelský klub ODS v zastupitelstvu města. Zastupitelé zvolení za volební stranu ODS chtějí každý jednotlivý návrh po celé volební období schvalovat bez jakýchkoli direktiv, zákulisních dohod a koaličních jednání a budou rádi, když takto budou postupovat i zastupitelé zvolení za jiné volební strany. Bylo to tak v Chrastavě po roce 1989 vždy a je to přesné naplnění § 69 odst. (4) zákona o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZO): „Člen zastupitelstva obce vykonává svůj mandát osobně a v souladu se svým slibem a není přitom vázán žádnými příkazy

2. Všichni členové rady byli řádně v souladu se zákonem o obcích zvoleni dne 1. 11. 2006 za členy rady města. Do rady města nebyl zvolen žádný komunista (tj. člen KSČM), jeden ze členů rady města bez politické příslušnosti byl do zastupitelstva města zvolen na kandidátce volební strany KSČM. Zastupitelé za volební stranu ODS respektují a budou respektovat rozhodnutí členů zastupitelstva města v tajných volbách a nebudou se pokoušet vnášet do práce zastupitelstva chaos a pokoušet se odvolávat řádně zvolené členy rady města. V případě, že usnesení oblastní rady ODS je příkazem, jedná se ze strany tohoto orgánu ODS o snahu donutit zastupitele zvolené za ODS k porušení § 69 odst. (4) ZO: „Člen zastupitelstva….není přitom vázán žádnými příkazy.“

3. Usnesení oblastní rady ODS vůči předsedům MS ODS v Chrastavě a MS ve Frýdlantu (a to zejména k temným hrozbám, které sice nejsou v usnesení, ale které se ke mně dostávají, typu odebrání licence místnímu sdružení či ukončení členství v ODS) se jeví jako výsměch v porovnání s postojem vyšších článků ODS k předsedovi MS ODS Česká Lípa po minulých komunálních volbách v roce 2002, kdy se stal členem rady města v České Lípě člen ÚV KSČM, registrovaný v oficiálních seznamech Ministerstva vnitra jako bývalý agent STB, pan Václav Svatek. Nejen, že vůči předsedovi MS ODS a tehdejšímu starostovi České Lípy nebyly přijaty žádné restrikce, ale byl mimo jiné i oblastním sdružením v Liberci v roce 2004 navržen jako kandidát na hejtmana, kterým byl následně i zvolen.

4. Model na obcích (zvolení zástupci si volí své představitele) odpovídá na celostátní úrovni PS PČR. Pokud by bylo přijato pravidlo: „za člena rady je zvolen zastupitel bez politické příslušnosti, který se stal zastupitelem na kandidátce KSČM = odejmutí členství v ODS zastupiteli zvolenému na kandidátce ODS či odejmutí licence MS ODS“ , nelze než poznamenat, že v tomto případě by prioritně muselo být odejmuto členství v ODS všem poslancům zvoleným na kandidátce ODS do PS PČR či odebrány licence jejich místním sdružením, neboť v tajné volbě se stal místopředsedou PS PČR člen a předseda KSČM Vojtěch Filip [101 hlasy ze 198 (ČSSD+KSCM=99) v tajné volbě v 1.kole]. Navíc je nutno poznamenat, že o jeho volbě bylo rozhodnuto de facto předem, když rozhodnutím 1+5 (předseda + 5 místopředsedů), pro který hlasovalo 74 poslanců za ODS (včetně libereckého) bylo dopředu rezervováno místo pro zástupce KSČM (2 ODS, 2 ČSSD, 1 KDÚ-ČSL, 0 na vlastní žádost Zelení, 1 KSČM). Výše uvedené dokazuje samotná volba, když na 5 míst místopředsedů bylo 5 kandidátů včetně zástupce KSČM.

5. Místní sdružení ODS dle stanov ODS prostřednictvím místního sněmu „schvaluje nominaci kandidátů pro komunální volby“. Stanovy ODS nedávají žádné pravomoci vůči zvoleným zastupitelům nejen MS ODS, ale ani žádným vyšším článkům ODS. Vzhledem k § 64 odst. (4) ZO „Člen zastupitelstva obce vykonává svůj mandát osobně a v souladu se svým slibem a není přitom vázán žádnými příkazynelze než konstatovat, že MS ani žádný vyšší článek ODS nemůže vydávat žádné příkazy členům zastupitelstva zvoleným na kandidátce volební strany ODS. Pokud by tak učinilo, jednalo by tak nejen nad rámec stanov, ale především by tak nutilo členy ZM zvolené na kandidátce ODS k porušení zákona. Není podstatné, že výše uvedené tvrdí Canov, podstatné je, že to říká zákon a stanovy ODS. Z výše uvedeného také plyne, že MS ODS nenese žádnou zodpovědnost za případné povolební vyjednávání členů zastupitelstva zvolených na kandidátce ODS. Jestliže je již v prvním odstavci tohoto stanoviska uvedeno, že v případě Chrastavy zastupitelé zvolení za volební stranu ODS nespolupracují koaličně s žádnou jinou volební stranou, tzn. ani s KSČM, je jakýkoli náznak tvrzení, že by snad koaličně spolupracovalo s KSČM MS ODS již zcela a naprosto absurdní.

7. Komunální volby v Chrastavě vyhrál se svojí volební stranou bývalý mnohaletý aktivní člen KSČ a PS VB, který dle vlastního vyznání spálil stranickou knížku 15. 3. 1990 po prohraném boji v kině s místním Občanským fórem, jehož čelním představitelem jsem byl. Výsledkem mé případné rezignace na pozici starosty by byl zisk místa starosty pro člověka, který je pro mě nekonečněkrát více komunistou a z členství v KSČ těžil v hrůzném normalizačním období, než celý život bezpartijní podnikatel, který byl v demokratických volbách v roce 2006 zvolen na kandidátce KSČM do zastupitelstva města. Pokud někdo z ODS chce, aby se namísto bezpartijního radního objevil na místě starosty exkomunista normalizačního období, tak to je prostě nad síly mého chápání.

8. Je zcela a naprosto nezpochybnitelné, že MS ODS v Chrastavě nejen koaličně, ale vůbec nijak nespolupracuje s KSČM. Usnesení 17. kongresu (které navrhnul předlistopadový člen KSČ, absolvent Vysoké školy SNB a nadporučík VB pan JUDr. Milan Franc) se tudíž na ni nevztahuje. Já osobně jsem přesvědčen, že jsem nikdy a nijak neporušil stanovy ODS. Nepochybuji, že v případě plného respektování zákona o obcích a stanov ODS ze strany jakýchkoli orgánů ODS, je vyloučeno, aby byla vůči MS ODS v Chrastavě či vůči mě osobně použita jakákoliv sankce. Není totiž za co, ba naopak.

V Chrastavě dne 22. 11. 2006

Ing. Michael Canov
předseda MS ODS Chrastava


Související články:
Oznámení o ukončení členství v ODS
  Reakce na článek Vyjádření k situaci v Chrastavě
Reakce na článek Vyjádření k situaci v Chrastavě od Michala Košiny, radního města a zastupitele za SNK ,,Pro změnu v Chrastavě“
  Reakce na článek Vyjádření k situaci v Chrastavě
Reakce na článek Vyjádření k situaci v Chrastavě od Bc. Oldřicha Němce, zastupitele za SNK ,,Pro změnu v Chrastavě“, nazvaná Méně nenávisti, více optimismu..