Exkluzivní rozhovor s poslancem Oldřichem Němcem

Rok 2002 byl rokem voleb nejen komunálních, ale i parlamentních. Za Liberecký kraj se objevil na kandidátce České strany sociálně-demokratické i chrastavský občan Oldřich Němec. Většina občanů si jistě pamatuje na tuto osobnost z doby působení na Městském úřadě v Chrastavě, kdy pracoval jako vedoucí živnostenského úřadu či později jako vedoucí kanceláře starosty v letech 1995 až 2001.

V roce 2001 byl pak jmenován přednostou Okresního úřadu v Liberci. Po zrušení tohoto úřadu se pak stal po úspěšných volbách do Parlamentu ČR jeho poslancem.

—————————————————————————————————————————————————————————————

Pane poslanče, Vaše politická kariéra nabrala v posledních několika letech obrátek. Z kanceláře městského úřadu jste se během dvou let ocitl v Parlamentu ČR. Přesto, můžete říci, že máte šanci využít svých zkušeností, kterých jste nabyl v Chrastavě i ve vrcholné politice?

Začínal jsem v Chrastavě na městském úřadě v roce 1993, po téměř osmnácti letech dojíždění na uranový průmysl, kde jsem vystřídal dělnické i technické profese. Šel jsem tehdy do pro mne zcela neznámého prostředí veřejné správy. Byl to velice náročný rok aklimatizace, kterou bych těžko zvládal bez přispění mých nejbližších spolupracovníků. Musel jsem také hned po mém nástupu projít zvláštní odbornou způsobilostí, což pro mne znamenalo rychle se orientovat ve veřejné správě a přizpůsobit se. Dnes již s trochou nostalgie vzpomínám na své začátky úředníka. Po komunálních volbách v roce 1994, přesněji v lednu 1995, přišel tehdejší starosta s úmyslem zřídit nový odbor kancelář starosty, a nabídl mi místo vedoucího. Nabídky jsem si vážil a neodmítl jsem, i když jsem tušil, že to bude náročná práce. Opět jsem na sobě musel hodně pracovat, protože rozsah mé činnosti byl poměrně rozsáhlý. Jsem přesvědčen, že své zkušenosti nabyté jak na Městském úřadě v Chrastavě tak i ve vrcholné funkci na Okresním úřadě v Liberci dokáži uplatnit v parlamentní práci. Jeden příklad mohu uvést. Již dva měsíce po parlamentních volbách jsem předkládal ve Sněmovně poslaneckou iniciativou návrh novely zákona č. 36/1960 Sb., o územním členění státu. Jednalo se o to, aby nové kraje měly své plnohodnotné instituce (krajský soud, krajské státní zastupitelství, krajské ředitelství Policie ČR, krajský památkový ústav apod.). Doposud tři okresy Libereckého kraje patří těmito institucemi pod Ústí nad Labem, čtvrtý – Semily – pod Hradec Králové. Bohužel na tuto změnu nebyla v té době v našem poslaneckém klubu politická vůle. Vláda ve svém stanovisku k tomuto návrhu slíbila vypracovat vlastní návrh novely. Jsem si samozřejmě vědom toho, že poslanecký mandát je časově omezen. Z budoucnosti však strach nemám.

Mohl byste čtenářům Chrastavských listů přiblížit "pracovní náplň" poslance Parlamentu ČR? Mám tím na mysli rámcově, např. kolikrát týdně jezdíte na jednání do Prahy, jak často se Parlament schází, poslanecká kancelář…

Čas poslance je rozdělen do několika částí. Tam, kde se odbývá nejvíce práce, jsou parlamentní výbory. Jako jeden z mála poslanců jsem zapojen do práce tří výborů: mandátového a imunitního, pro evropskou integraci a v zemědělském. Dále jsem členem Podvýboru pro veřejnou správu a nedávno zvoleným místopředsedou Podvýboru pro veterinární činnost a potravinářství. Krom toho jsem členem Stálé delegace Parlamentního shromáždění do Západoevropské unie. Samotné týdny jsou rozděleny na výborové, ve kterých jednají jednotlivé výbory, na poslanecký týden, který vychází zhruba jedenkrát za šest týdnů a je určen pro práci v terénu, popř. na variabilní (jakýsi rezervní týden). Poslanecká sněmovna se např. v týdnu, kdy vyjdou Chrastavské listy, schází od voleb již na své 15.schůzi. Kromě toho se poslanci zúčastňují i přijímání zahraničních delegací a různých dalších akcí, ať již v regionu či v Praze.. Těch pozvánek je tolik, že opravdu je někdy problém rozhodnout, čemu dát přednost. Konečně každý týden v pondělí, pokud se právě nezúčastňuji některých z akcí, jsem přítomen ve své kanceláři v Liberci. Zúčastňuji se však i různých akcí o víkendech, pokud ta pozvání přijdou v dostatečném předstihu. Takže to vypadá většinou tak, že do Prahy jezdím buď v pondělí odpoledne či v úterý brzo ráno a vracím se obvykle až v pátek. Ještě že má pro moji práci manželka pochopení.

My občané zpravidla vidíme v televizi jen přenosy z jednání či hlasování v Parlamentu. Přiznám se, že si často připadáme, že někteří poslanci buď nemají zájem nebo, že vůbec nevědí o čem se hlasuje. Dostáváte s dostatečným předstihem k prostudování nějaké materiály, o kterých se bude na nejbližších schůzích rozhodovat či hlasovat, abyste se na tato jednání mohli vůbec dostatečně připravit?

Je pravdou, že jako televizní divák bych byl zmaten. Ta procedura je mnohdy zdlouhavá a únavná. Samotné projednávání zákonů se skládá z tzv. tří čtení. Prvé čtení vyjádří vůli se zákonem zabývat či nezabývat, a je poté Sněmovnou návrh obvykle přikázán příslušným výborům. Ve druhém čtení se rozhoduje jednak o pozměňovacích návrzích vzešlých z výborů, ale je také možnost vystoupit s pozměňovacími návrhy přímo na plénu. Třetí čtení jednak odstraňuje legislativně-technické chyby, a je také závěrečným schvalovacím procesem. Materiály dostáváme samozřejmě s dostatečným předstihem v tzv. sněmovních tiscích, takže máme možnost se na jednání připravit. Snažím se být vždy připraven.

Při svojí práci v Parlamentu přicházíte do styku s mnoha známými politiky. Který z nich a čím Vás nejvíce mile či nemile překvapil? Jsou tyto chronicky známé osoby schopny se bavit o společných věcech i s novými osobnostmi, jakými jste třeba Vy?

Jako poslanci jsme si všichni rovni, ať je někdo ve Sněmovně již mnoho let či třeba prvním rokem, jako já. Samozřejmě, pokud někam přijdete jako nováček, musíte se nejprve okoukat a “rozklíčovat“ všechny ty mechanismy. Někteří kolegové říkají, že teprve za dva roky se člověk dokonale orientuje. Dovolím si však tvrdit, že za půl roku jsem poznal to, co potřebuji ke své práci. Stalo se mi pouze jednou, že mne jeden ministr skutečně odbyl. Moc mne to mrzelo, chtěl jsem jen něco, co se kromě ministerstva zemědělství týkalo i jeho resortu. Byla to však pouze informace, vůbec nic jsem nepotřeboval. Nebudu jmenovat, ten dotyčný již není dnes ve vládě. Jinak se mi nestalo, že by mne někdo odmítl a nechtěl se mnou komunikovat, ať již jsou to koaliční či opoziční poslanci. Vztahy mezi politiky jsou korektní, jiné je to však ve výborech či na výjezdech a jiné na plénu ve Sněmovně. Zde se někdy až příliš politikaří, což mi občas vadí. Abych však byl konkrétní. Z poslední doby mne příjemně překvapil ministr zahraničí Cyril Svoboda při svých odpovědích na mé položené otázky ve Výboru pro evropskou integraci. Týkalo se to války v Iráku a podpisu přístupové smlouvy k EU v Athénách. Obdivuji i premiéra Vladimíra Špidlu, že přes všechny starosti a rozsah práce má čas vás vyslechnout. A toho si nesmírně vážím.

Neodpustím si. Jaký dojem jste měl z volby prezidenta? Nebylo to vše zbytečné a nestálo to občany (daňové poplatníky) pouze zbytečné peníze?

K volbě prezidenta jsem se již v tisku někde vyjadřoval. Musím konstatovat, že sociální demokracie propásla svoji historickou šanci mít “svého“ prezidenta. Zde musím přiznat, že se nám nepovedlo příliš referendum. Ač jsem měl spousty výhrad, byl jsem ve volbě prezidenta loajální. Volil jsem jak Bureše, tak Zemana i Sokola. Mým horkým kandidátem byl však Miloš Zeman. Věřím, že by byl dobrým prezidentem a je škoda, že jsme se na něm nedokázali většinově shodnout. Vyhrál ostatně i to naše nepříliš povedené referendum. Také jsem jednání našich poslanců na našem poslaneckém klubu ČSSD nazval lumpárnou a je mi líto, pokud někteří naši poslanci něco jiného říkají a potom konají pravý opak. Na druhou stranu chybou Miloše Zemana bylo, že nešel hned do první volby. Určitě by obstál. Zda to nestálo moc peněz. Určitě ano, ale volba prezidenta v podobě volby Parlamentem ČR je dána Ústavou ČR, a tu bylo třeba naplnit.

Jak hodnotíte současný stav v ČSSD. Nepřipadá Vám, že se její politika od předvolebních slibů začíná jaksi odklánět?

Sociální demokracie je otevřenou demokratickou stranou, s mnoha názory a způsoby řešení. Nemyslím si, že se odkláníme od našich předvolebních slibů. Máme však koaliční vládu, a je třeba najít programový střed mezi třemi politickými subjekty. Přiznávám, že je to někdy obtížné. Jsme však v necelé čtvrtině volebního období, není proto nutné nad námi lámat hůl. Ostatně i nedávno proběhlý sjezd ČSSD uložil vedení strany provést jakousi inventuru a jsem přesvědčen, že se tak stane, a vzhledem k tomu, že máme ve vládě většinu, budeme i důrazněji prosazovat zájmy ČSSD, jak jsme voličům slíbili před volbami.

Jakou z Vašeho pohledu nejdůležitější zkušenost jste za své působení v Parlamentu nabyl?

Těch zkušeností z práce poslance je mnoho. Co považuji za pro mne velmi užitečné, že jsem se více než kdy jindy naučil vnímat názory druhých. A to je velká zkušenost. Na závěry je vždy nutné ponechat si určitý čas.

Jakým způsobem si myslíte, že by Vaše působení ve vrcholné politice mohlo pomoci konkrétně našemu městu?

Jsem současně zastupitelem města Chrastava. Pro mne bude velkým zadostiučiněním, podaří-li se získat všechny potřebné finanční prostředky ze státního rozpočtu na výstavbu nové školní jídelny v našem městě, a věřte, že pro to dělám maximum. Sám jsem se jako úředník chodil do školní jídelny stravovat, společně s našimi dětmi a důchodci, takže tu situaci tam velice dobře znám. Jsem si vědom, že nová jídelna je naprostá nezbytnost. I proto všechny moje kroky směřovaly k tomu získat státní dotaci na I.etapu pro letošní rok, a v této iniciativě budu pokračovat. Na získání prostředků pro II.etapu pro rok 2004 se právě pracuje. Není to však jen školní jídelna, mám ještě další plány. Současně si uvědomuji, že nejsem pouze poslancem Chrastavy, ale celého kraje. Snažím se proto různě pomoci spíše malým obcím a městům v přesvědčení, že velká města si dokážou pomoci samy.

V Liberci jste si zřídil poslaneckou kancelář. Navštěvují Vás občané, aby s Vámi konzultovali svoje problémy či náměty, nebo se spíše bojí. Přiznám se, že nevím, kde Vaše kancelář je (prosím uveďte adresu, úřední hodiny, příp. spojení).

Jak jsem již uvedl, mým poslaneckým dnem je pondělí. Moje poslanecká kancelář se nachází v Rumjancevově ulici čp. 8 v Liberci (vedle Katastrálního úřadu). Občané mne mohou kontaktovat buď telefonicky – 485 113 206 (záznamník i fax), případně e-mailem na adresách: onemec@seznam.cz nebo nemeco@psp.cz. Samozřejmě, přijde-li někdo bez objednání a jsem přítomen a mám čas, neodmítnu ho. Hodiny pro styk s občany se snažím většinou dodržovat – od 9 do 12 a od 13 do 16 hodin. Mám však různé schůzky sjednávané i mimo tyto hodiny. S občany Chrastavy jsem však ochoten se setkat po předchozí domluvě i přímo v Chrastavě. Co se týká návštěv, je ze strany občanů velký zájem. Občané se nebojí, a to je dobře. Pomáhám řešit různé problémy, lidé někdy chodí i s příliš osobními problémy. Zatím jsem nikoho neodmítl a je-li to v mé moci, snažím se vždy pomoci. Kromě toho spolupracuji se Sdružením nájemníků, a jednou za měsíc je možné se sejít nad bytovými problémy se zástupci SON přímo u mne v kanceláři, to však po předchozím objednání. O mé samotné poslanecké práci včetně např. hlasování se občané dozvědí na oficiálních stránkách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR: www.psp.cz. Moji aktivitu můžete shlédnout např. i na www.luzicke-hory.cz.

Na závěr ještě jednu jedovatou otázku. Tradují se informace, že v poslaneckých kantýnách je kafe za 3 koruny a jídla či alkohol za pakatel. Můžete to vyvrátit. Pokud ne, myslíte si, že to mají poslanci se svými platy (neútočím na správnost jejich výše) zapotřebí?

Vím, že je to předmětem kritiky, ale na druhou stranu v poslanecké restauraci se stravujeme celý týden, takže to považuji za jakýsi druh závodního stravování. Jsou zde poskytovány snídaně, obědy a večeře. Průměrná cena snídaně je asi 35,- Kč. Oběd je v cenové relaci 60,- až 80,- Kč (polévka, hlavní jídlo a např. džus nebo pivo). Večeře se zhruba rovná ceně obědu. Tak si to spočítejte. A to nejsou minutky, hovořím pouze o hotových jídlech. Pokud počítám jídlo třikrát denně, vyjde mi na den asi 180,- Kč. Násobte pobytem v Praze, což je v průměru čtyři dny v týdnu. Vychází částka 720,- Kč v průměru. Je-li schůze Sněmovny třítýdenní, pak dojdeme k částce asi 2.200,- Kč. Kafe za tři “kačky“ jsem nikde neviděl. V bufetu si dávám kávu za sedm, což je běžná cena v restauraci III.cenové skupiny. Co se týká alkoholu, ten při jednání Sněmovny či výborů nekonzumuji, takže ani nevím, kolik stojí.

Děkuji Vám za vyčerpávající odpovědi a Váš cenný čas.

Ivan Vydra, Chrastavské listy

Sportovní zpravodajství

Plná bedna šampaňského

Vyčerpávající povzbuzováni, strhující potlesk, únava a zároveň i radost, fanfáry, lesk medailí a proudy šampaňského jsou zajisté nezapomenutelnými zážitky. Kdo z nás by si to rád neprožil? Kdo by nechtěl vylézt na nejvyšší stupně? My jsme to dokázali. Jedinou malou vadou na kráse je, že naše vítězství probíhají ve zcela jiné atmosféře. O povzbuzování a potlesk se starají kamarádi z klubu, šampaňské nahrazují kelímky s čajem a se šťávou, jen únava je opravdu velká a nefalšovaná. A přitom posuďte sami, nezasloužil by si orientační běh více pozornosti a zájmu?

Sobota, 29. 3. 2003 (Všeň)

D 40 - 1. Zuzka Šaffková, D 45 - 3. Majka Horčíková, H 16 - 2. Pavel Hradec, H 18 - 1. Lukáš Ježek, H 21 K-I. Jarda Polák, H 45 - 1. Ruda Kaška, 3. Jirka Barták

Neděle, 30. 3. 2003 (Tumov)

D 21 - 1. Katka Kašková, D 35 - 3.Iva Kopalová, D 40 - 2. Zuzka Šaffková H 14 - 3. Fanda Hradil, H 16 - 1. Pavel Hradec, H 18 - 3. Lukáš Ježek, H 35 - 3. Honza Kopal, H 45 - 2. Zdeněk Kadavý, 3. Jirka Barták

Sobota, 5. 4. 2003 (Nedamov)

D 10 L -1. Karolínka Vydrová, D 12 - 1. Jana Valešová, D 45 - 2. Pavla Vokálová, HlO LP - 2. Tomáš Hlubuček, H 18 - 1. Lukáš Ježek, H 21 K - 2. Ivan Vydra, H 45 - 1. Ruda Kaška

Neděle, 6. 4. 2003 (Okna)

D 12 - 2. Jana Valešová, 3. Eliška Gorčicová, D 18 - 3. Verča Brozová, D 35 - 3. Pavla Pavliková, D 45 - 2. Alena Ševčíková, H 14 - 1. Fanda Hradil, H 45 - 2. Ruda Kaška, H 50 - 3. Jirka Vokál

Neděle, 13. 4. 2003 (Rovensko pod Troskami)

D 12 - 3. Jana Valešová D 21- 2. Katka Kašková D 40 -1. Zuzka Šaffková

Orientační klub Chrastava, Kateřina Kašková

Malorážková sezóna zahájena

Dne 12. dubna zahájili sportovní střelci malorážkovou sezónu. Střílí se 60 ran v leže na 50 m. První střelecká soutěž z malorážkové pušky, které se střelci zúčastnili, byla v Semilech. V této soutěži reprezentovali chrastavskou SSK střelci: p. Oszlík s nástřelem 552 bodů z 600 možných, p. Klinger s nástřelem 554 bodů, p. Rajnoha s výkonem 568 bodů a dorostenec Čech Jiří, který se poprvé zúčastnil této soutěže, nastřílel 506 bodů.

19. dubna se konala v Manušicích střelecká soutěž celostátního charakteru. I této soutěže se střelci pravidelně zúčastňují. P. Oszlík docílil nástřel 544 bodů, p. Klinger 538 bodů, p. Rajnoha 575 bodů, v kategorii dorostenci: p. Hoffman 539 bodů a p. Čech 513 bodů.

Zveme zájemce o sportovní střelbu, aby si vyzkoušeli své střelecké umění, jak z malorážkových pušek, tak i ze vzduchových pušek, které se používají na sportovní střelbu.

Termín je každé úterý a čtvrtek od 15.00 - 18.00 hodin na malorážkové střelnici pod vedením pana Rajnohy.

Rajnoha J., vedoucí SSK Chrastava

SAXBO 2003

Již po jedenácté první květnový víkend pořádá OK Chrastava ve spolupráci s HSG Turbine Zittau dvoudenní mezinárodní závody v orientačním běhu. Tyto závody mají velký ohlas a přijíždí sem závodníci z širokého okolí. Letošní závod na území HSG je i součástí světového, celoněmeckého a českého rankingu.
Chrastavská etapa, která bude 4. 3. 2003 v oblasti u Heřmanic v Podještědí (prezentace na koupališti), bude v plné režii OK Chrastava. Poběží se na mapě Selbaba (2002). Prezentace proběhne v neděli 7.30 – 8.30 hodin, start bude v 9.30 hodin. Informace pro případné zájemce : e-mail: vokalv@volny.cz

Finále mistrovství ČR dorostu v kolové

V sobotu 5. 4. 2003 se v tělocvičně TJ Spartak Chrastava uskutečnil finálový turnaj mistrovství České republiky v kolové dorostu pro rok 2003.
Do finálového turnaje se probojovalo pět mužstev z Moravy a TJ Spartak Chrastava 1 (Daniel Fadrhonc – František Rusek), kteří si jako jediní z českých klubů vybojovali účast v závěrečných  bojích o titul MČR. Naše dvojice, hnána vynikajícím obecenstvem, se probojovala až do samotného finále, když v základní skupině odehrála s těmito výsledky:

Spartak Chrastava

Prima Nezamyslice 5 : 0
Favorit Brno 4 : 2
Sokol Šitbořice 3 : 0
Cykloklub Svitávka 2 5 : 1
Cykloklub Svitávka 2 : 4

Ve finále o titul MČR se utkal Spartak Chrastava a Cykloklub Svitávka 1, momentálně dvě nejlepší dorostenecké dvojice v ČR. I přes velkou podporu diváků a velmi dobrý začátek (naše dvojice se ujala vedení 1 : 0) odešli naši borci poraženi 4 : 1 a mistrem se stal Cykloklub Svitávka 1. Třetí místo v turnaji a pomyslnou bronzovou medaili si odvážejí hráči Sokola Šitbořice.
Naše dvojice tak dosáhla vynikajícího výsledku nejenom svého, ale i v historii oddílu kolové, kde lze zisk 2. místa zařadit na druhé místo za titul MČR v žácích z roku 1999. Ke zdárnému průběhu celého turnaje a skvělému úspěchu našich hráčů přispěla výborná atmosféra a fantastické prostředí, které vytvořilo 150 diváků v hale a vystoupení mažoretek v hlavní přestávce.
Organizátoři turnaje by touto cestou rádi poděkovali nejenom všem sponzorům, ale i všem návštěvníkům (divákům) za jejich návštěvu a podporu domácí dvojice.

II. Liga mužů

V dalším (2. kole) turnajů II. ligy mužů vybojovala naše dvojice Filip Cesar – Michal Jelínek velmi pěkné 4. místo a vykročila, doufejme, za udržením této soutěže pro další ročník. Ve velmi vyrovnaném turnaji, který se konal v  “Mekce kolové“ – Brně, naše dvojice bojovala s těmito soupeři:

Pankrác Praha 0 : 6
Sp. Přerov 7 : 1
ICC Brno 1 : 0
Dukla Brno 2 : 1
Cykloklub Svitávka 2 : 3
Sokol Zlín 4 : 2
Start Plzeň 1 : 2

Daniel Fadrhonc v reprezentaci ČR

Na základě výsledků, kterých dosáhla naše dorostenecká dvojice ve finále MČR dorostu, cestuje náš hráč na mistrovství Evropy dorostu, které se koná 30. a 31. května 2003 ve švýcarském Altdorfu.

Oddíl kolové už má internetové stránky

Od dubna letošního roku má oddíl kolové vlastní internetové stránky, na kterých naleznete nejen podrobnější informace k M ČR dorostu, ale též další zprávy z oddílu kolové, výsledky a tabulky turnajů, tabulky bodovacích a nominačních soutěží, soupisky mužstev od žáků až po dospělé a termíny turnajů pořádaných oddílem kolové v tělocvičně TJ Spartak v Turpišově ulici v Chrastavě.
Adresa webových stránek: www.kolova.infohelp.cz

Pozvánka na květen

3. kolo nominačních turnajů juniorů hostí Chrastava v termínu konání Chrastavských slavností. Věříme, že si diváci a příznivci opět najdou cestu do tělocvičny TJ Spartak v Turpišově ulici a povzbudí naše dvě dvojice v utkáních s velmi silnými soupeři. Začátek turnaje v 9.00 hodin. Předpokládané ukončení okolo 15.00 hodiny. Uvidíte opět mistry ČR v dorostu (Cykloklub Svitávka) a další velmi kvalitní družstva včetně účastníků I. ligy dospělých Prima Nezamyslice).
Zveme všechny příznivce.

Spartak Chrastava - oddíl kopané

Utkání v měsíci květnu

datum, den kde soupeř výkop
Elévové:      
1.05. - Čt V starší Pěnčín A,B 9.00
3.05. - So V mladší turnaj v Pertolticích 9.00
4.05. - Ne D starší Frýdlant, Kunratice 9.00
8.05. - Čt D mladší turnaj v Chrastavě 14.00
10.05. - So V starší Hejnice, Višňová 9.00
11.05. - Ne V mladší turnaj na VTJ Ještěd 9.00
17.05. - So V mladší turnaj v Ruprechticích 9.00
18.05. - Ne D starší Vesec, Vratislavice 9.00
24.05. - So V mladší turnaj v Kr. Studánce 9.00
25.05. - Ne V starší Oldřichov 9.00
       
Mladší žáci:      
1.05. - Čt V Frýdlant B - v Kunraticích 13.15
4.05. - Ne V Osečná 13.30
11.05. - Ne D Frýdlant A 9.00
17.05. - So V Nová Ves 10.30
25.05. - Ne D Hrádek n.N. 9.00
       
Starší žáci:      
1.05. - Čt V Frýdlant 15.00
3.05. - So D Višňová 15.00
8.05. - Čt D Frýdlant 10.00
10.05. - So V Doubí 10.30
14.05. - St. D Český Dub 17.00
17.05. - So D Habartice 13.00
21.05. - St D Ruprechtice 17.00
24.05. - So V Nové Město p.S. 10.30
31.05. - So D Hejnice 15.00
       
Dorost:      
3.05. - So V Gasservis Liberec 10.00
11.05. - Ne D FK Nová Ves 11.00
1?05. - Ne V Bílý Kostel 13.00
25.05. - Ne D AFK Nové Město p. S. 11.00
31.05. - So V Slovan Vesec 13.00
       
Muži:      
3.05. - So V Heřmanice 17.00
10.05. - So D Jestřebí 17.00
17.05. - So V Kamenice 17.00
24.05. - So D Dětřichov 17.00
31.05. - So V Dubice 17.00

 

Květnové turistické akce

3. 5. Lužická padesátka

KČT Hrádek n.N. - 32. ročník
Antonín Procházka, Turistická 159, 463 34 Hrádek n.N., tel.: 482 833 470, 776 126 637
Trasy: 15, 25, 35, 50 km start: 07.00 - 10.00 hod.
POZOR !!!na trasách 25, 35, 50 km pouze s cestovním pasem. Tyto trasy povedou zčásti po území SRN.
Start: ZŠ TGM Hrádek n.N. (u pošty)

8. 5. Raspenavský pochod Jizerkami

KČT Raspenava - 30. ročník
Jaroslava Loukotová, Hejnická 315, Raspenava, tel.: 482 319 114
Trasy: 10, 24, 35, 50 km
Start: Školní jídelna ZŠ Raspenava 6.15-07.30 hod.

10. 5. Krajem Karolíny Světlé

TJ Sokol Český Dub - 24. ročník
Libor Škoda 463 43 Na Žžkově 117/IV, 463 43 Český Dub, tel: 485 147 725, 728 060 020, e-mail: aneri@ aneri.cz
Trasy: 8, 13, 18, ,23, 30, 36, 50 km, 16 km vozíčkáři
Start: sokolovna v 6.30 - 11.00 hod. - průběžně

10. 5. Pohádková šlapajda

KČT Ralsko Mimoň - 22. ročník
Václav Havlíček, Janovice 5, 470 15 Kravaře
Trasy: 15, 25, 35 km Start: 7.00 - 10.00 hod. Přihlášky: do 1. 5. 2003

11. 5. Výlet okolo Špičáku

DDM Liberec Česká Lípa
Barbora Hlobeňová, Malá 1051, 470 01 Česká Lípa, tel: 603 976 912, 487 823 404, 487 826 939, libertin@edu.clnet.cz
Trasa: 4 km
Start: ČLípa, Zhořelecká ul. 13.00 - 15.00 hod.

17. 5. Loupežnická pěšina

KČT Mníšek u Liberce - 31. ročník
Blanka Daněčková, 463 31 Mníšek u Liberce 225, tel.: 485 146 691, e-mail: kct.mnisek@centrum.cz
Trasy: pěšky: 8, 15, 25, 35 km, cyklo: 30, 50, 80 km
Start: hřiště FK Mníšek od 7.00 - 9.00 hod.

23. – 25. 5. Dny VHT v Jizerských horách

KČT Tatran Jablonec n. N. - 21. ročník
Ludmila Dutá, F. L. Čelakovského 5, 466 04 Jablonec n.N., tel.: 483 306 058
Start: Bílý Potok v Jiz. horách

31. 5. Jizerské vejšlapy

KČT Lokomotiva Liberec, 29. ročník
Bořivoj Pohl, Lounská 513, 460 01 Liberec, tel: 737 201 198, 482 770 463, e-mail: bpohl@osob.cz
trasy: PT: 15, 25, 35, 50 km, CT 30, 60, 90 km
start: sokolovna Lokomotivy Liberec Jablonecká 21 v 6.00 - 9.00 hod.
Nocleh ve spacích pytlích. Přihlášky nejsou třeba.

31.5. Cesta pohádkovým lesem

KČT Lomnice n. P. - 18. ročník
Jan Hůlek, K. Čapka 1132, 512051 Lomnice n.P., tel.: 481 671 641, 481 641 211, 602 458 511
Trasy: 4 - 10 km
Start: Obora od 09,00 - 11,00 hodin.

Okénko politických stran

Vladimír Špidla zdraví chrastavské občany

Ve dnech 28 - 30.3.2003 proběhl v Kongresovém centru v Praze XXXI. sjezd ČSSD. Situace mezi sociálními demokraty v libereckém okrese není obzvlášť ideální a díky neshodám byla zrušena i okresní konference na, které měli být nominováni delegáti na sjezd. Z důvodu anulování této konference neměl Liberec, mimo zástupce ústředního výboru, na sjezdu delegáty s hlasem rozhodujícím. Na této vrcholné akci sociální demokracie však byli přítomni tři členové místní chrastavské organizace. Oldřich Němec jako poslanec PČR, paní Hana Šormová jako tajemnice okresního výboru a Michal Košina jako asistent poslance. Paní Šormová a Michal Košina zároveň napomáhali zdárnému chodu sjezdu.

Oldřich Němec vystoupil (jako jediný za Liberecko) na podporu Vladimíra Špidly při volbě předsedy. Vladimír Špidla pak věnoval na požádání paní Šormové, svůj úsměv pro Chrastavské listy se slovy: ,, pro tak významné noviny chvíli věnovat musím“.

Z Pražského Kongresového centra vás zdraví a přejí hodně zdraví a pohody Michal Košina, Vladimír Špidla, Hana Šormová a Oldřich Němec. Na druhé fotografii je společně s chrastaváky poslankyně libereckého kraje ing.Jitka Vojtilová.

Z pera našich čtenářů

Zahrádka v květnu

Květen je měsíc, kdy ovocné stromy mají dostatek mízy a proto zahrádkáři ze zimních nenarašených roubů přeroubovávají peckoviny a jádroviny technikou za kůru. Rovněž je důležité pamatovat na včasnou ochranu proti rzi hrušňové. I když je základním a nejúčinnějším opatřením likvidace mezihostitele rzi ( jalovec čínský a klášterský), je důležité provést chemické ošetření před květem a po květu hrušně rostliny hrušně i jalovce.

U bobulovin se mimo nedostatečného opylení podílí na sprchávání, či opadu bobulovin nedostatek půdní vláhy. Proto se doporučuje v období sucha dostatečně keře zalévat. Také vydatná zálivka ovocných stromů pod obvodem koruny je v období sucha z tohoto důvodu nutná.

Aktuální jsou ochranné zákroky proti slimáčkům a plzáčkům, které ohrožují zvláště vyseté a vysázené zeleniny - je možné využít dusíkatého vápna (30g/m2), které působí i hnojivě a herbicidně a nebo nejedovatý přípravek VANISH Slog Pellets. Tyto přípravky se aplikují opatrně tak, aby nedošlo ke styku s rostlinami.

V případě vlhkého a deštivého počasí je nutné věnovat větší pozornost ošetření jahodníku proti plísni šedé. K ošetření se používá buď ROVRAL nebo EUPAREN.

Na volné záhony se vysévají ředkvičky, hrášek a karotka k postupné sklizni, salátovou řepu, fazolky, pozdní košťáloviny a čekanku salátovou pro zimní rychlení puků, ale i na teplo náročnější zeleninové druhy, jako např. tykve a okurky. Do studeného pařeniště lze od začátku měsíce sázet okurky, na volná místa ve foliáku, či ve skleníčku se vysazují rajčata, papriky a okurky.

Po období tzv. ledových mužů se vysazují na záhony sazenice teplomilných zelenin.

Stále ještě můžeme do truhlíků na okno vysévat některé letničky ( balzamíny, lichořeřišnice), do mibilních nádob vysévat nízké odrůdy afrikánů. Hlízy jiřin se vysazují na dobře připravené záhony, vysazují se hlízy gladiolů. S výsadbou narašených hlíz begónií počkejte až do třetí dekády měsíce kvůli vyšší citlivosti na mráz. U růží odstraňujte včas plané vlkovité výhony, vyrůstající z podnože.

Trávník pravidelně sekejte, krátkou řezanku z pokosu (ne však rostliny v semenném stavu) použijte jako mulč.

ČZS

Nenaleťte podvodníkům

Upozorňuji důvěřivé občany na tento typ fotoaparátu, který sice na první pohled vypadá jako profesionální, ale kvalita fotografií je horší než fotografie z dětského jednorázového foťáčku. Prodávají ho většinou cizinci na parkovištích za cenu kolem 1.200,- Kč ve fotobrašně, ale zpravidla bez návodu na použití. Nevyhazujte proto zbytečně své peníze za tento přístroj, vyhnete se jistému zklamání.

Jana Zahurancová

Marný pokus jak zastavit čas

Často slýcháme, že kolem nás dnes existuje mnoho nespravedlnosti. Jedni jsou nezřízeně bohatí, jiní nemají z čeho zaplatit činži nebo plyn. Jedni jsou krásní a pohlední, druhým nepomůže ke zlepšení vizáže ani náročná plastická operace. Někteří mají husté krásné vlasy, jiným už dávno vypadaly (nebo se jich dobrovolně zbavili). Zkrátka - i když se tvrdí, že jsme si všichni rovni, v praxi to značně pokulhává. A tak se jako nezpochybnitelná životní moudrost uvádí, že jedinou spravedlností na světě je, že všem plyne čas stejně rychle… Ovšem ještě mnohem lepší by bylo, kdyby nám čas vůbec neplynul. Já vím, jistě namítnete, že všelijaké ty pokusy alchymistů, jak vyrobit elixír věčného mládí, přece skončily zdrcujícím neúspěchem. A přece může naše město být v tomto směru zářným příkladem. Proč vymýšlet složité chemické vzorce a donekonečna experimentovat, když se nabízí zcela jednoduché, triviální řešení. Stále ještě nechápete?

Po šedesáti letech se na střechu naší radnice vrátila vysoká, zdaleka viditelná věžička. Ke správné kostelní či radniční věži patří zcela samozřejmě hodiny. Také ty už jsou na naší radnici umístěny. Jistě jste si všimli, že jim však něco chybí. No ano, ručičky! A právě v tom spočívá ta genialita jednoduchého řešení, jak pro všechny občany Chrastavy zastavit ten neúprosně plynoucí tok času. Co slavných mozků se tímto problémem natrápilo - a výsledek? Čas pádil - bez ohledu na ně - dál jako splašený vraník či bělouš. Hodiny bez ručiček přece nejsou hodiny, namítne leckdo. Dobrá, ale řekněte sami, co je lepší: mít na hodinách obyčejné ručičky, jaké mají kdekoliv jinde (pak by se ovšem Chrastava stala naprosto tuctovým městem), nebo uvítat snahu městského vedení, jak zajistit šesti tisícům svých obyvatel dlouhověkost?

A ještě jeden podnětný návrh. Víme všichni, jakou moc má dnes všudypřítomná reklama. Co kdybychom propagovali - v rozhlase, v tisku i v televizi - Chrastavu jako město věčného mládí. Určitě by měl velký úspěch slogan "Navštivte Chrastavu - město, kde se zastavil čas a kde se nestárne!" Přeplněné místní restaurace, na roky dopředu vyprodané ubytování v místních hotelech (které bohužel zatím nemáme k dispozici, takže by pro začátek muselo stačit nějaké stanové městečko!), velká parkoviště s tučným poplatkem (to by byl přínos pro městskou pokladnu!) atd. Jen kdyby se toho někdo ujal !!!

- xyz -

Oznamujeme, že se uskuteční 22. ČERVNA 2003 od 9.30 hod. v městském kině!

Sbor Jb Chrastava

Pojďte s námi uklízet

Česká katolická charita vás co nejsrdečněji zve na další veřejnou brigádu. Budeme pokračovat v tvorbě okrasného parku na pozemku za kostelní zdí. Brigáda se uskuteční v sobotu 17. 5. od 8.00 hod. a bude probíhat po celý den. Zájemci mohou přicházet i odcházet kdykoliv v této době.

Budeme pokračovat ve výsadbě dřevin a tvorbě cest. S sebou můžete vzít lopatu a kolečko. K dispozici bude plán parku. Oběd bude zajištěn v Charitním domově sv. Vavřince. Těšíme se na vaši účast !!!

Park Oblastní charity v Chrastavě je vedlejším projektem Oblastní charity Chrastava a jeho budování probíhá na pozemku Římskokatolické církve. Cíle projektu jsou:
1) Vytvořit klidovou zónu pro odpočinek i terapeutickou činnost klientů Charitního domova sv. Vavřince s možností pohybu vozíčkářů a obyvatel upoutaných na lůžko.
2) Propojovat domov pro seniory se širokou veřejností, v době otevíracích hodin tedy umožnit vstup maminek s dětmi, ostatním seniorům a široké veřejnosti vůbec.
3) Pro přírodopisnou výchovu poskytovat park dětem ze škol.
4) Park by měl být zajímavý pro laiky i odborníky se zajímavými druhy dřevin s česko-latinským popisem.

Vznik parku probíhá dobročinně, za pomoci darů a grantů s co největším zapojením veřejnosti.

Dárci a sponzoři projektu: BENTELER ČR, k.s. Chrastava, TEKONSTRUKT, ing. František Tichý, Hrádek nad Nisou, MĚSTO CHRASTAVA, ZDENĚK SKÁLA - ZAHRADNICTVÍ, NADACE PARTNERSTVÍ, program STROM ŽIVOTA, PILA FACEK, Oldřichov v Hájích, Design studio RECo - Chrastava.

I v měsíci květnu pokračuje pravidelný sběr šatstva na humanitární účely ve dnech 6. 5. a 20. 5. 2003 vždy od 15.00 do 17.00 hod. v prvním patře městského kina.
Telefon.: 485 143 003 (p. Matyášová), 482 713 543 (kancelář)
Pořádá: Sbor Jednoty bratrské v Chrastavě

Sbíráme čisté veškeré oblečení, drobné domácí spotřebiče atd. Z hygienických důvodů již nesbíráme obuv! Materiál je odvážen do skladu Diakonie Broumov, kde se třídí a distribuuje dále.

Prázdninový příměstský tábor "Cesta do zlatého města"

Termín: 18. – 22. srpna 2003
Kdy: denně 9.30 – 17.00 hodin
Kde: prostory Jednoty bratrské v městském kině, Chrastava a okolí
Program: hry, soutěže, výlety, táborák, olympiáda, táborová pouť, biblické příběhy, sport, ruční práce, orientační závod aj.
Cena: 300,- Kč (v ceně je započten 5 x oběd, materiál)
Co s sebou: sportovní oblečení a obuv, svačinu, pláštěnku, přezuvky
Přihlášky k vyzvednutí: kancelář Jednoty bratrské – Turpišova 236, tel.: 482 713 543 p. Stanislav Vokál, tel.: 482 720 488 p. Miluše Dresslerová, tel.: 723 617 211

Tábor Kokořín

Kdy: 16. – 29. srpna 2003
Kde: Kokořínský důl, 15 km od Mělníka
Jaký je tábor: Tábor je stanový a stálý, postavený na holé louce v údolíčku, bez elektřiny. V blízkosti tábora vede silnice Mělník – Dubá. Také tu teče říčka Pšovka, kam se chodíme osvěžit.Koupat se chodíme do blízkého městečka Mšena, nebo na kou- paliště do Mělníka. Všude v okolí tábora je les a pískovcové skály, 1,5 km od tábořiště stojí hrad Kokořín, 7 km dál hrad Houska a asi 15 km Máchovo jezero s hradem Bezděz.
Co vaše děťátko čeká: Noční hlídky, celodenní služba v kuchyni, dvoudenní výlet s přespáním v lese, vycházky do okolí, hry, soutěže, dovolíme si napsat, že půvabná stezka odvahy. A také snaha všech zúčastněných o vytvoření krásné atmosféry “VELKÉ TÁBOROVÉ RODINY“, která je nosnou ideou našeho snažení.
Co vás to bude stát: Cena pobytu na našem táboře činí 2.900,- Kč.
Kontakt a bližší informace: Alena Chválová, Liberec, tel.: 485 109 356, 776 571 852

Za pakatel do země pyramid

Je jeden z nevlídných březnových dnů, probírám se kupou novin a do oka mi padne inzerát na zájezd do Egypta za super cenu. Odlet zítra. Neváhám, beru telefon a rezervuji dvě místa. O osm hodin později sedíme v letadle směr Hurghada. Aklimatizační šok po příletu byl vcelku příjemný (+25). U odbavovací přepážky na nás čekali naši arabští, česky mluvící, průvodci a okamžitě nás nasměrovali do autobusu, kde nám rozdali lístečky s aktuálními cenami, poučili nás o smlouvání, nastínili program a odvezli nás do hotelu na břehu Rudého moře. Vydali jsme se samozřejmě ihned na pláž a ponořili do vln tyrkysově zelené vody. Teplota moře (20 – 32°C) a salinita (39 – 42%) z něj dělá jedno z nejteplejších a nejslanějších moří světa. Ale nejsme zde kvůli koupání a tak vyrážíme do ulic. Automobilový provoz je pro cizince naprosto hrůzostrašný svojí hustotou, absencí jakýchkoliv pravidel či předpisů, neustálým troubením, blikáním a hlavně jízdou bez světel. Řidičák zde vydají každému po absolvování čtyřdenního kurzu, když dokáže, že umí ovládat plyn, brzdu a klakson. A tak se proplétáme mezi auty, velbloudy a desítkami různých bryček. Divíme se, proč jsou zde všechny budovy krom hotelů nedostavěné. Vysvětlení je jednoduché. U rozestavěných, nezkolaudovaných domů se neplatí daň a proto zůstanou všechny soukromé domy navždy nedostavěné. Po dokončení patra se začne stavět další a to zůstane ve fázi trčících drátů. Kolem nás je všude neuvěřitelná špína a nepořádek. Co chvíli se k nám přitočí nějaký Arab a cosi nám vnucuje. Zmoženi vším tím shonem usedáme na čaj (alkohol islám zakazuje a taky ho zde prostě neseženete) a k tomu kouříme nezbytnou šíšu (vodní dýmku). Na cestu zpět psychicky nemáme a tak mávnem na taxi. Jezdí zde malé mikrobusky s otevřenými dveřmi, to proto, že podle pravidel islámu, nesmí být muž se ženou zavřeni v jedné místnosti. A zde se nám vyplatilo, že průvodci nám rozdali lístečky s cenami. Řidič po nás chce 10 Egyptských liber (6 LE je 1EUR). Na papírku máme 1 Libru. Po chvíli hádání se usměje a po zaplacení 2 LE usedáme a jsme dovezeni do hotelu. Řidiči se nedivíme, protože průměrný egyptský plat je cca. 150 LE měsíčně a tak každý “oškubaný“ cizinec je výrazným přilepšením rodinného rozpočtu. Pro udělání obrázku uvedu některé ceny v librách. Voda od 1 LE, jídlo na ulici (kebaby, vnitřnosti, polévky, zelenina) 1 – 4 LE, káva a čaj 2 – 4 LE, galaby (tradiční muslimské oblečení), trička, obuv 10 – 50 LE.

Jsme zde ale za poznáním a tak ráno vyrážíme směr Asuán. Jedeme přes početné vojenské kontroly, které jsou rozmístěny zhruba každých 10 kilometrů, na seřadiště autobusů. Přes poušť se může jezdit pouze v konvoji. Po chvíli čekání vyrážíme, přibližně 25 autobusů s doprovodem policie s majáky a houkačkami. Projíždíme Saharou, kolem nás ohromné skály, písek, duny. Přistáváme u Assuánské přehrady a míříme v malé loďce k ostrovu Philae. Je zde mohutný staroegyptský chrám. První setkání s ním působí impozantně. Obrovská vstupní brána, sloupové síně, nádvoří, mohutné plochy zdí pokryté vystupujícími hyeroglify a do toho zapadající slunce. Chrám byl díky přehradě odsouzen k zániku, ale díky UNESCO byl rozebrán na 40.000 kousků a přepraven na tento ostrůvek, který je též umělý, ale prý je věrnou kopií původního, a to včetně květeny. Po prohlídce míříme k Nilu a jdeme se ubytovat na loď, která bude po další tři dny naším domovem. Přístaviště je krátké, parníků mnoho a tak kotví po čtyřech, přiraženi těsně k sobě tak, že se první paluby navzájem dotýkají. Naše loď stála čtvrtá v řadě a tak se proplétáme recepcemi až se dostaneme do (jak to trefně nazval můj přítel) plujícího paneláku. Tři patra nad úrovní hladiny, dvě pod. Bar, restaurace, posilovna, bazén. Ráno po probuzení vylézáme na horní palubu a pozorujeme, jak majestátně plujeme po širokém Nilu, který klidně pluje žlutou pouští. Podél břehů je úzký pruh zeleně, široký od dvou do tří set metrů. Prakticky všechna zeleň je hospodářská. Bambus, cukrová třtina, kukuřice, banány, ale hlavně tisíce datlových palem. Sem tam nějaký baráček (hliněné stěny, bez střechy, proč taky, když zde prší 4 x ročně). Lidé kolem řeky pracují na políčkách za vydatné pomoci vodních buvolů, mezků, koníků a velbloudů. Někdo chytá ryby. V Nilu se pere prádlo, nádobí, provádí se zde osobní hygiena, házejí se do něj odpadky, mršiny a voda z něj se i pije. Pro Evropana je však smrtelně jedovatá. Na břehu a ostrůvcích je množství posvátných ptáků Ibisů, volavek a spousty dalších opeřenců. Celkový dojem je dokonale exotický a lze jej přirovnat ke sledování přírodopisného filmu. Přirážíme ke břehu a míříme do chrámu v Kom Ombu. Tento chrám je jako jediný v Egyptě zasvěcen dvěma bohům a to Horovi a Sobkovi. Proto je zde vše dvakrát. Pilony, vstupní brány, nádvoří. Jako raritu zde mají mumifikované krokodýly a přístupný Niloměr na předpovídání záplav. Po další plavbě zastavujeme v Edfu. Chrám leží kousek od řeky a tak k němu vyrážíme ve stylových bryčkách (kaláčí), které jsou stylově vyzdobeny cetkami a pojmou čtyři osoby. Vozka je oblečen v galábii (dlouhá arabská košile) a turbanu. Pilon zdejšího chrámu je druhý největší na světě. Části místností mají zachovalé stropy a na stěnách jsou zachovány i původní barvy. Všechny stěny jsou samozřejmě hustě pokryty hieroglify. Cestu zpátky absolvujeme pěšky a opět máme co dělat s neodbytnými prodavači čehokoliv. A protože zkušenosti se smlouváním máme, tak si děláme radost tričkama. Z původní ceny 50 LE po 15 minutách přetahování, překřikování, odcházení, dohánění…kupujeme za 5 LE (1 ks).

Poslední lodní zastávka je v Thébách (dnešní Luxor). Cesta nás nejdříve vede k největšímu chrámu na světě, do Karnaku. Chrám postupně dostavovali a přestavovali různí faraónové a to více než 1200 let. Zde mě nejvíc zaujalo posvátné jezírko, u kterého stojí socha Scarabea. Traduje se, že kdo ji sedmkrát obejde po směru, tak se do roka ožení, nebo vdá. Tak vytrvale kroužím. Karnak je znám svými obelisky, sfingovou alejí, která kdysi vedla do 3 km vzdáleného Luxoru, ale především obrovskou sloupovou síní s více než stovkou sloupů vysokých 22 metrů.

Většina soch, které jsme v Egyptě viděli, měla poškozené obličeje v oblasti nosu. Staří egypťané totiž věřili, že každý mrtvý se může vrátit do své sochy nosem a může tak škodit svým nepřátelům. Proto, když vůči zemřelému neměli úplně čisté svědomí, raději sochu poškodili. Dále navštěvujeme 18 metrů vysoké Memnonovy kolosy - sochy Amenhotepa III. Zůstaly na západním břehu jako jediný pozůstatek velkého chrámu. Zde také končí poslední zbytky zeleně a my pokračujeme nehostinnou pouští do vyprahlého Údolí králů. Obklopeno tunami písku zde odpočívá na 35 egyptských panovníků. Hrobky jsou dlouhé a strmé. Místy se rozšiřují do různých výklenků pro uložení pohřebních darů. V nejvzdálenější místnosti býval umístěný sarkofág, udělaný z jednoho kamene, s faraonovou mumií. Při strmém spádu chodeb a váze sarkofágů, které byly většinou ze žuly, je naprostou záhadou, jak je tam mohly dostat. Chodby hrobek mají čtvercový průřez o hraně cca 4 metry a jsou bohatě vyzdobené neuvěřitelnými barevnými výjevy a hieroglify. Pokračujeme do vedlejšího údolí k chrámu královny Hatšepsut. Toto místo se nechvalně proslavilo tím, že zde před pár lety teroristé postříleli asi 150 turistů. Jinak samotná královna vládla místo svého syna a protože žena vládnout nesměla, tak se nechala oficiálně prohlásit za muže a nechávala se zobrazovat s mužskými atributy, včetně plnovousu. Večer jsme navštívili nasvícený Luxorský chrám a vyrazili na vlak, kterým jsme odjeli do Káhiry.

Cesta vlakem, ale hlavně nástup, kdy vlak stojí ve stanici pouhé 3 minuty, by vydala na samostatný článek a tak se omezím jen na to, že po 9-ti hodinách jsme vystoupili v Gize a vydali se k pyramidám. Ty jsou poskládány z obrovských balvanů, které sem byly dovezeny po Nilu, protože zde “nerostou“. Člověk je na jejich velikost připraven, proto se zpočátku nezdají tak obrovské, ale čím blíž jsme byli, tím víc jsme museli zaklánět hlavy při pohledu na vrchol a obdivovat tu obrovskou masu kamene nashromážděnou zde v nelidských podmínkách, prakticky bez použití techniky, před několika tisíciletími. Největší je Cheopsova, měří 137 metrů a stavělo ji 100 000 dělníků dvacet let. Nejzachovalejší je Chefrenova a podívat jsme se byli v Mykerinově. Chodby měří 120 cm na výšku. Okolní horký vzduch a spousty lidských výkalů a tisíce turistů dělají uvnitř téměř nedýchatelné prostředí. Nicméně celkový dojem je spíše kladný. Fotíme se u sfingy, které chybí kus nosu, který ji ustřelili napoleonští vojáci, kteří se na ni cvičili ve střelbě a pokračujeme do středu Káhiry. El Qahira neboli Cairo je hlavní město Egypta a se svými téměř 20-ti miliony obyvatel je druhé největší na světě. Míříme do centra, ale právě se zde koná ohromná demonstrace proti USA, tak nejsme vpuštěni, tak alespoň míříme do Egyptského muzea, kde obdivujeme přes 4 hodiny spousty mumií, sarkofágů, soch, zlatých ozdob, šperků a ostatních staroegyptských výtvorů. Z Káhiry jedeme kolem Suezského průplavu našlapaného loděmi, kolem mnoha naftových vrtů, zpět do Hurghady. A tak bilancujeme, zvykne-li si člověk na arabskou mentalitu, tak si odsud odváží zážitky na celý život. Vždyť jsme zde viděli památky z úplného počátku moderní civilizace. A proto až to opět půjde, určitě se zajeďte podívat. Opravdu to stojí za to.

Pavla Riedlová

Nejen pro cyklisty

V loňských CHL (můžete dohledat na www.chrastava.cz), vyšel článek o cykloalpinismu v okolí Chrastavy. Při svých vyjížďkách po okolí jsem si všimla, že nás, kteří máme zájem o to si “trochu máknout“ a pokochat se pohledem na okolí z výšky, přibývá a tak jsme se rozhodli s kamarády, cesty trochu zpestřit a umožnit bikerům a nejen jim, aby se podělili s ostatními o své zážitky. K vrcholové knížce, která je umístěna na Dlouhé hoře (740 m.n.m) a která se utěšeně plní zápisky a postřehy, jsme přidali další. Jedna je umístěna na Velkém Vápenném (790 m.n.m.) a dostaneme se k ní poměrně pohodovou cestou z Buku republiky po zelené turistické na Trávník, kde červenou vyjedeme či vyšlápneme na vrchol a knížku najdeme u označení vrcholu. Na další knihu to máme o trochu dál, a to až na vrchol zvaný Brdo (875 m.n.m.), který je v Jizerských horách. Po asfaltové silnici dojedeme do Mníšku, kde odbočíme na Fojtku. Dojedeme po silnici až k závoře a pokračujeme směrem vzhůru. Po cca 5 minutách “funění“ odbočíme na cestu vlevo (není značená) a pěkným terénem dojedeme až pod vrchol. Někteří by si zde mohli myslet, že mají vyhráno, ale opak je pravdou. Lehce se vydýcháme a po kamenech dojedeme až na křižovatku lesních cest ve tvaru kříže (je tam cedule značící lesní cesty pod číslem 3200). Dáme se doleva a asi po 25 metrech je asi metr vysoká skalka, kterou ze strany obrůstá smrk. V jeho kořenovém systému při pohledu ze strany cesty je ukryta měděná schránka, překrytá pařezem. Pro milovníky terénních jízd však doporučuji cestu, která ubere o trochu více sil. Po cyklostezce dojedete do Radčic a po zelené a modré turistické budete stoupat lesní cestičkou až k závoře. Po 100 metrech je odbočka doleva na Dračí vrch, projedeme kolem tábora sdružení Suchopýr a kolem pískovny dojedeme po zhruba deseti minutách k rozcestníku u Javorového vrchu, kde odbočíme doleva a po žluté po asfaltu dolů zamíříme směrem na Fojtku, kde se po cca. 300 metrech napojíme doprava, na trasu zmiňovanou v úvodu. Na zpáteční cestě smyjeme pot ve Fojtecké přehradě a zamíříme domů s krásným věděním, že jsme zvítězili sami nad sebou a nad naší vrozenou leností. Pro úplnost dodávám, že potřebné mapové vybavení zakoupíte v městském infocentru.

Mnoho krásných a bezpečných kilometrů přeje Pavla.Riedlová@seznam.cz.

Květnová chvilka poezie

Je květen
a zase kvetou konvalinky...
zvonečky bílé zvoní cinky, linky
a v jejích tiché písni zaznívá
ta nejkrásnější slova šálivá:
O naději, jež nekonečnou dálkou voní,
o studánce života a nesplněných přáních zvoní...
Naslouchej tiše jejich promlouvání,
snad i tobě splní tajné přání
a pohladí tě vonným vánkem na skráni,
a klid tvé duši popřejí ti
chvilku v lese pod strání.
Ukrytá v křoví skromně se dívá na svět
a s předtuchou teplého jara
k slunci září adventní barvou její květ.
A ty jdeš okolo, ani ji nevidíš,
hlavu máš plnou starostí,
když tu najednou její vůni ucítíš.
Ta je tak opojná, že i tebe přiláká,
pustíš z hlavy, co tě tíží,
podívej se, Tome, už tu kvete fialka!

Květové básně nám zaslala paní Alena Vydrová, věříme, že vás potěší.

Partion Magic Symantec Ghost

Nedávno vyšla v nakladatelství Computer Press kniha, kterou napsal Ondřej Caletka. Je věnovaná hlavně počítačovým začátečníkům, ale i zkušenější uživatel v ní najde užitečné informace. Kniha se zabývá jak standardními systémovými prostředky Windows (Fdisk, Format), tak i specializovanými programy: známým Partition Magic a oblíbením programovým balíkem Symantec Ghost. Opomenut není ani operační systém Linux.
Ondřej Caletka se narodil v Chrastavě, studuje slaboproudou elektrotechniku, zajímá se o výpočetní techniku a elektroniku, věnuje se údržbě školní počítačové sítě.

Sobotní program hasičů na Chrastavských slavnostech 2003

V 11.00 hodin bude na náměstí simulovaná dopravní nehoda. Osobní vozidlo se střetne s nákladním automobilem. K ošetření zraněných bude zapotřebí vyprostit tyto osoby, které se budou nacházet v osobním automobilu. Vyproštění bude provádět HZS z České Lípy. První pomoc poskytne záchranný tým z Liberce.

Ve 14.00 hodin bude na náměstí zapálena maketa baráčku, kterou budou hasit hasiči z Roztok u Jilemnice parní stříkačkou.

Mezi 13.00 a 15.00 hodinou bude před Muzeem hasičské techniky výstava historických vozidel cca 50 vozů.

V 15.00 hodin bude odstartován závod do další etapy, která pojede Pobřežní ulicí přes náměstí, Žitavskou ulicí a bude pokračovat dále směrem na Kryštofovo Údolí. Vozidla budou startovat po jedné minutě.

V 17.00 hodin bude na náměstí proveden výstup a hašení střechy z historického čtyřkolového žebříku. Ukázku provedou hasiči z Třebíče.

V průběhu celého dne vás srdečně zveme k posezení u Domu hasičů při dobré muzice a dobrém občerstvení.

Těšíme se na vaši účast. Chrastavští hasiči

Activa

Nová Ves u Chrastavy (bývalý Interiér – nábytek)

ENROLL CZ spol. s r. o., tel.: 482 720 511, 482 725 344

http: www.enroll.cz e – mail: info@enroll.cz

Možná dohoda po telefonu 485 143 134 607 653 534

Aktivní přístup k práci, dobrou orientaci v regionu, řidičský průkaz skupiny B, zkušenosti s řízením dodávkového vozidla.

zprávy z radnice

ptali jsme se za vás

program Slavností

informace S – klubu

rozhovor s O. Němcem

sportovní zpravodajství

V. Špidla zdraví

příspěvky čtenářů

inzerce

PŘÍLOHA

Bulletin SPHMCH č. 105

1 - 10

10

12

13 - 15

16 -17

18 - 20

20

21 - 26

26 - 27

Ani jsme se nenadáli a termín dalšího, tentokrát již 8. ročníku Chrastavských slavností je tady. Již podruhé v historii se tyto svátky kultury, sportu a zábavy uskuteční v půli měsíce května a pořadatelé věří, že počasí v tomto termínu přispěje svým hřejivým paprskem ke zdárnému průběhu.

Bohatý kulturní a sportovní program začne již v pátek odpoledne, sobota bude tradičně programově nejbohatší a nejrůznorodější a vyvrcholí ohňostrojem.

A na co se můžete těšit? Pro příznivce komorních koncertů vystoupí v pátek v kostele sv. Vavřince sbor A MY TAKY, u tělocvičny Spartaku pak liberecká skupina TĚLA. V sobotu se budou na náměstí střídat různé žánry, mezi ty nejznámější kapely, které zde vystoupí, patří bezesporu liberecké sdružení POHROMADĚ NA PŘEHRADĚ, pražská kapela YOYO BAND a legenda české populární hudby MILAN DROBNÝ. Večer nás rozesměje i známý český komik “UPÍR“ KREJČÍ a zahraje rokenrolová kapela GEORGE BEATHOVENS. Po několika letech se aktivně podílejí svým programem i chrastavští hasiči.

Program však bude pokračovat i v neděli od 9 do 18 hodin.

Myslíme si, že různorodý program osloví všechny, pro ty nejmladší je připravena řada krátkých loutkových pohádek, pro dospěláky pak několik divadelních kusů.

Na náměstí pak proběhne i jarmark rukodělného zboží a pochopitelně ani o občerstvení nebude nouze…

Přejeme vám tedy, abyste se dobře bavili a užili si ten letošní ročník Chrastavských slavností.

I. Vydra

zprávy z radnice...

zprávy z radnice...

zprávy z radnice...

zprávy z radnice...

zprávy z radnice...

zprávy z radnice...

zprávy z radnice...

zprávy z radnice...

S – klub...

ptali jsme se za vás...

S – klub...

S – klub...

S – klub...

S – klub...

náš rozhovor...

náš rozhovor...

sport...

sport...

čtenáři píší...

turistika...

čtenáři píší...

čtenáři píší...

čtenáři píší...

čtenáři píší...

inzerce...

inzerce...

DRUŽINA MLÁDEŽE

Středa 14. v 13.00 hodin

AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ Bláznivá komedie.

Vstupné: 30,- Kč

MATEŘSKÉ ŠKOLY

Úterý 27. v 10.00 hodin

ČERVENÁ KARKULKA Kreslené pohádky.

Vstupné: 15,- Kč

Kde: na Všeni u Turnova

Kdy: 10. května 2003

V kolik: prezentace a start od 9.00 do 11.00 hodin v centru obce u školy

Na trase vedoucí CHKO Český ráj na vás čeká asi dvacet zastávek se stovkou účinkujících pohádkových postav, např. čertů, Rumcajse, Popelky, Princezny ze mlejna, loupežníků a šermířů. V cíli každý účastník obdrží upomínkový diplom, děti drobnou cenu.

Akce se koná neděli 18. května ve 14.00 hodin

v sále hostince U Loudů v Ploukonicích

(cca 2 km z Příšovic).

Vystoupí asi 15 kapel (např. Amazonky, Jantar)

a sólistů.

Hosty netradičního setkání je

skupina Daliboři v Čechách rodiny Cidlinských

a

písničkář a básník Jiří Dědeček.