CHRASTAVSKÉ LISTY
9 / 2001

 

Zprávy z  radnice

Poděkování
Děkuji panu Ladislavu Cellerovi, Milanu Kneysovi a TJ Spartak za zajištění finančních prostředků a realizaci výstavby dětského hřiště u sportovní haly, ve spolupráci s  partnerem oddílu kolové z  Německa. Petr Medřický, starosta

Mikroregion Hrádecko-Chrastavsko připravuje vydání turistické mapy Hrádecko-Chrastavsko v  měřítku 1:25000. Mapa územím i zpracováním navazuje na mapu Ještědský hřbet z  roku 1997 a vyjde pravděpodobně do konce letošního roku. Projekt je dotován z  Programu obnovy venkova Ministerstva pro místní rozvoj a je jedním z  kroků na podporu cestovního ruchu v  našem okolí. V 1.pololetí byla vydána propagační publikace Hrádecko - Chrastavsko. Další úsilí mikroregionu bude zřejmě směřovat ke zlepšení infrastruktury a nabídky služeb pro turisty a rekreanty.

Připravovaná a probíhající reforma veřejné správy směřuje k převodu kompetencí okresních úřadů na kraje a tzv. obce III.typu, pravděpodobně k 1.1.2001. Chrastavské zastupitelstvo spolu s  dalšími městy se vyslovilo proti vyčlenění obcí III. typu (na území našeho okresu vláda schválila Liberec a Frýdlant) a doporučilo přenášet kompetence na jednotlivé obce a města podle specifických podmínek (četnost podání, požadovaná odbornost a finanční náročnost) tak, aby se úřadovalo co nejblíže občanovi, je-li to účelné a ekonomicky únosné. Rozhodnutí vlády ČR náš názor nerespektuje a nedojde-li ke změně, budou Chrastaváci místo na okresní úřad dojíždět na liberecký magistrát nebo na krajský úřad. V Chrastavě zůstávají stávající kompetence (např. stavební úřad, některé sociální dávky, matrika, předmětem diskusí je ponechání živnostenského úřadu).

V  současné době probíhá výběrové řízení na poskytnutí úvěru městu (do výše 45 mil. Kč) na realizaci investic. Prostředky budou určeny na rekonstrukci radnice a výstavbu domu s  pečovatelskou službou. Ostatní investiční akce financuje město z vlastních zdrojů.

Zastupitelstvo města rozhodlo na svém červnovém zasedání o prodeji 7.700 prioritních akcií České spořitelny ve prospěch Erste Bank, která je majoritním vlastníkem spořitelny. Výnos z  prodeje se bude pohybovat mezi 940 a 1.055 tis.Kč, prostředky by město mělo obdržet koncem roku.

Veřejné zasedání zastupitelstva města bude se vší pravděpodobností svoláno na pondělí 12. září, od 17 hodin do prostor školní jídelny. Na programu zasedání budou zejména majetkové úkony (prodej družstevních podílů v MBD, prodej pozemků), problematika spalovny (TERMIZO a.s.) a přijetí investičního úvěru.

Veřejná členská schůze svazku obcí Mikroregion Hrádecko-Chrastavsko se uskuteční ve čtvrtek 27.9.2001 v  Bílém Kostele nad Nisou. Starostové budou projednávat zejména průběh realizace zahájených a přípravu nových společných projektů.

Zasedání rady města 27. 6. 2001

Rada města zasedala těsně před prázdninami dne 27. 6. 2001 a na tomto jednání nejprve projednala rozhodnutí jediného akcionáře Technických a stavebních služeb a. s., dále mimo jiné schválila dodatek č. 1 k  Organizačnímu řádu městského úřadu a organizačních složek města, poskytnutí daru ve výši 5 000,-- Kč obci Chotyně, správci účtu kaple sv. Barbory, na obnovu Státního hradu a zámku Grabštejn, předběžně pronájem části nebytových prostor (kancelář) v 1. patře objektu č. p. 407 v  Turpišově ulici, pronájem části pozemkové parcely v  k. ú. Chrastava I na umístění zařízení staveniště pro stavbu DPS a ŠJ firmě SYNER, s. r. o. Liberec na dobu určitou do 30. 6. 2003 a pronájem části nebytového prostoru v  č. p. 40, Liberecká ul., a. s. Česká pojišťovna Liberec za účelem zřízení kontaktního místa pro občany na dobu neurčitou.

V  dalším bodu vydala souhlas s  užitím městského znaku na emisi zápalkových nálepek a schválila objednání 500 ks reklamních zápalek; dále odvolala pana Pavla Šťovíčka z  funkce předsedy komise Fondu rozvoje bydlení v  souvislosti s  ukončením jeho pracovního poměru.

Ještě projednala záležitosti spojené s  financováním investic v  letošním roce (zdroje), plánované výdaje, další postup ve věci přijetí úvěru a otázku prodeje podílů k  volným družstevním bytům; návrh v  této věci bude připraven na některé z  dalších jednání rady města.

Poté vzala na vědomí informaci starosty o jednání se zástupci sdružení IBUS v  Míšni dne 22. 6. 2001; předsedou představenstva IBUS - Sdružení pro vzdělávání a rekvalifikaci, Chrastava, byl zvolen Dr. Klaus Winkler, členem představenstva na základě doporučení zástupců města p. Roman Maruška. Dále vzala rada města na vědomí zápis z  jednání finančního výboru a bytové a sociální komise, informaci tajemníka o současném obsazení komise k  projednávání přestupků a o vyhlášení výběrového řízení na vedoucího OVÚS. Místostarosta informoval o činnosti a. s. Termizo a podal zprávu z  jednání dopravní skupiny a z  valné hromady ČSAD a. s. Starosta informoval o účasti fanfárového pochodu z  Eichstättu v  rámci Chrastavských slavností 2001 a souvisejícím daru pro ZŠ ve výši 5 832,-- Kč.

Závěrem přednesli své podněty a požadavky členové RM - p. Novotná požadavek rekonstrukce osvětlení obřadní síně a nátěr vchodových dveří, p. Hodaň požadavek na dokončení rybníku v  Andělské Hoře již v  tomto roce.

Zasedání rady města dne 30. 7. 2001

Na tomto zasedání rada města schválila mimo jiné návrh na prodloužení provozní doby ZŠ a MŠ ve Vítkově, žádost SSŽ a. s. o prodloužení smlouvy o nájmu pozemku v  k. ú. Dolní Chrastava (Pobřežní ul. - pod muzeem hasičské techniky) do 31. 12 2001 s  tím, že dojde ke zmenšení rozsahu pronajaté plochy; schválila dvou až třídenní služební cestu starosty, tajemníka, pověřené vedoucí S-klubu a zástupkyně ředitelky ZŠ do Eichstättu s  cílem projednat další podmínky partnerství a spolupráce. Dále pronájem kanceláře v 1. patře objektu č. p. 407 v  Turpišově ulici Sdružení pro vzdělávání a rekvalifikaci IBUS Chrastava, pronájem nebytových prostor v  tomto č. p. (suterén, přízemí a část 1. patra) příspěvkové organizaci Školní jídelna Chrastava, bezplatné využití části pozemku č. 516/1 v  k. ú. Chrastava I firmou SYNER s. r. o. Liberec jako dodavatelem stavby ŠJ a DPS pro umístění 3 náhradních garáží, do doby ukončení výstavby nových garáží a poskytnutí daru ve výši 19000,-- Kč členkám zápasnického oddílu pro účast na mistrovství Evropy. Ještě schválila uzavření smlouvy o dílo na provedení rekonstrukce silnice v  Liberecké ul. - vozovka, chodníky v  úseku náměstí - TSS a. s. s  firmou INTEGRA Liberec a. s. a uložila starostovi města jednat se SÚS Liberec o podílu na financování této stavby ve smyslu uzavřené smlouvy o sdružení.

RM naopak neschválila návrh obce Chotyně na spolufinancování (poskytnutí daru) osvětlení státního hradu a zámku Grabštejn. Dále rada města vydala souhlas s  užitím městského znaku na vizitkách, dopisních papírech a propagačních materiálech Sdružení pro vzdělávání a rekvalifikaci IBUS Chrastava, na internetových stránkách a v  infoboxech Euroregionu Nisa Informačnímu centru v  Liberci.

RM rovněž stanovila prodejní cenu plánu města ve výši 15,-- Kč. Poté vzala na vědomí zápis z  jednání bytové a sociální komise, podmínky veřejné soutěže na prodej domu č. p. 48 s  pozemky v  k. ú. Horní Chrastava Pozemkovým fondem ČR, návrh projektu Provozování závodu na termické využívání opadů Liberec externí odbornou firmou předloženého společností Von Roll Inova & spol. a rozhodla o předložení tohoto návrhu zastupitelstvu města. Dále vzala na vědomí informaci starosty ve věci prodeje prioritních akcií České spořitelny, sdělení p. Martina Suchomela k  rozhodnutí RM o řešení stížnosti na postup MěP, výsledky hospodaření Školní jídelny Chrastava za 1. pol. 2001, zahájení výběrového řízení na poskytnutí úvěru formou výzvy více zájemcům. Starosta informoval o průběhu jednání o uzavření smlouvy o nájmu areálu mateřské školy v  Andělské Hoře, o jednání s  vedoucí referátu sociálních služeb OkÚ Liberec a ředitelem OÚSS Liberec ve věci převodu zřizovatelských kompetencí k  zařízením sociálních služeb (pečovatelská služba); bude vyžádáno stanovisko zastupitelstva města. Tajemník informoval o záměru spotřebního družstva Jednota Jilemnice o zprovoznění prodejny na Střeleckém vrchu (předpokládaný termín září 2001) a nakonec se rada seznámila s  dokumentací pro územní řízení na stavbu "přeložka silnice II/592".

Závěrem jednání přednesli své podněty a požadavky členové RM - p. Novotná upozornila na nutnost řešit svislé dopravní značení u lékárny, Ing. Mlynář požaduje předložit radě města přehled o toku financí na opravy místních komunikací v  letošním roce a p. Hodaň navrhl podat žádost o dotaci na rybník v  Andělské Hoře a pověřit JUDr. Křapku jednáním ve věci prodeje domu č. p. 25 v  Andělské Hoře.


Nejdůležitější nástroje územního plánování z pohledu občana

Územní plán obce pořizuje obec pro celé své správní území. V tomto dokumentu se stanoví základní koncepce rozvoje území a funkční využití ploch. Dále je zde řešeno vzájemné uspořádání ploch a základní regulace území. V územním plánu obce se vyznačují hranice současně zastavěného území, vymezují hranice zastavitelného území a veřejně prospěšné stavby, pro které lze pozemky, stavby a práva k nim vyvlastnit.

Tento dokument obsahuje textovou a grafickou část, číselné údaje (pokud nejsou zařazeny v textové části) a závaznou část ve formě regulativů.

Územní plán obce musí být v souladu se závaznou částí územního plánu velkého územního celku, do jehož řešeného území obce spadá.

Územní plán obce schvaluje obecní zastupitelstvo a přitom vymezuje jeho závaznou část. Závazná část územního plánu obce se vyhlašuje obecně závaznou vyhláškou a obsahuje regulativy a limity uspořádání území.

Lze ji měnit pouze po schválení zastupitelstvem obce. Ostatní části (např. plochy pro budoucí rozvoj obce, plochy, ve kterých není přesně stanoven způsob využití) jsou směrné, mohou být upravovány (aktualizovány) pořizovatelem ÚPD.

Stavební úřady jsou povinny při vydávání územních rozhodnutí a stavebních povolení respektování závaznou i směrnou část schváleného územního plánu obce.

Regulační plán pořizuje obec zpravidla následně po územním plánu obce, a to především pro ty části správního území obce, kde se předpokládá větší výstavba, přestavba nebo asanace. Regulační plán může nahradit za určitých podmínek územní plán obce, v takovém případě však musí být zpracován pro celé správní území.

Tento dokument upravuje nejen funkční využití, ale i plošné a prostorové uspořádání, vyjádřené např. vymezením regulačních čar (stavebních a jiných), výškou objektů, tvarem střech apod. V případě, že regulační plán nahrazuje územní plán obce, stanoví se i hranice zastavitelného území a vyznačí se hranice současně zastavěného území v tomto dokumentu.

Regulační plán obsahuje textovou a grafickou část, číselné údaje (pokud nejsou zařazeny v textové části) a závaznou část ve formě regulativů, které mohou být i velmi podrobné. Podkladem pro grafickou část jsou mapy katastru nemovitostí. Dokument vymezuje jednotlivé stavební pozemky.

Regulační plán musí být v souladu se závaznou částí územního plánu obce, pokud byl tento dokument pro obec schválen.

Regulační plán pro své území schvaluje obecní zastupitelstvo a přitom vymezuje jeho závaznou část. Závazná část regulačního plánu se vyhlašuje obecně závaznou vyhláškou.

Dále zastupitelstvo vymezuje směrnou část regulačního plánu. Stavební úřady jsou povinny při vydávání územních rozhodnutí a stavebních povolení respektovat závaznou a směrnou část schváleného regulačního plánu.

Urbanistická studie řeší územně technické, urbanistické a architektonické podmínky využití území. Zpracovává se pro část, nebo i pro celé správní území obce. Jedná se o vyjádření odborného názoru, který je v souladu se záměry obce, a slouží k usměrňování rozvoje území. Za určitých, stavebním zákonem stanovených podmínek, může nahradit koncept územního plánu obce nebo regulačního plánu. Urbanistickou studii si často pořizují venkovské obce. Tento dokument může být projednán zastupitelstvem obce, nemá však právní závaznost.

Zpracoval: autorský kolektiv Ústavu územního rozvoje v Brně a Odboru územního plánování Ministerstva pro místní rozvoj v květnu 2000


Co je územní řízení

Územní řízení je proces vedený příslušným stavebním úřadem, ve kterém se rozhoduje o umístění staveb, změnách využití území a dle kterého jsou chráněny důležité zájmy v území. Výsledkem je jeden z pěti druhů územního rozhodnutí:

Pro vydání územního rozhodnutí je závazným podkladem územní plán obce a stavební úřad je povinen vydat rozhodnutí, které je v souladu s územním plánem.

Rovněž regulační plán je závazným podkladem pro územní rozhodnutí. Pokud existuje pro příslušnou lokalitu schválený regulační plán, je možné územní řízení sloučit se stavebním řízením a navrhovateli (fyzické nebo právnické osobě) bude na základě žádosti a po doložení požadovaných podkladů vydáno přímo stavební povolení.

Také projednaná urbanistická studie může být podkladem pro vydání územního rozhodnutí, i když není závazná a stavební úřad se nemusí záměry tohoto dokumentu řídit v plném rozsahu. Přesto lze občanům doporučit, aby se s tímto dokumentem předem seznámili a předešli tak případným průtahům a komplikacím při územním a stavebním řízení.

Účastníkem územního řízení je vždy navrhovatel a dále osoby, jejichž vlastnická nebo jiná práva k pozemkům nebo stavbám na nich, včetně sousedních pozemků a staveb na nich, mohou být rozhodnutím přímo dotčena. Účastníkem řízení je rovněž vždy obec a dále případně další subjekty, kterým zvláštní zákon toto postavení přiznává. (Účastníky územního řízení nejsou nájemci bytů a nebytových prostor).

Zpracoval: autorský kolektiv Ústavu územního rozvoje v Brně a Odboru územního plánování Ministerstva pro místní rozvoj Brno, květen 2000


INFORMACE INVESTIČNÍHO ODDĚLENÍ

Vážení čtenáři,

Rád bych Vás seznámil, co se nového děje a bude dít v  našem městě z  pohledu investičního oddělení Města Chrastavy.

Bylo předáno staveniště a zahájena stavba domu s  pečovatelskou službou mezi Turpišovou a Bezručovou ulicí. Objekt DPS tvoří tři samostatné domy s  celkem 41 byty. Bude zde i prostor pro komerční využití. V  současné době probíhají zemní práce a zakládání na prvním ze tří domů. Základové podmínky nejsou jednoduché, vše ztěžuje vysoká hladina spodní vody a je tedy nutné její trvalé odčerpávání. Stavební náklad je cca 40 mil. Kč, ze  kterého téměř 29 mil. Kč je hrazeno ze státní dotace. Předpokládaný konec stavby je v  dubnu 2003. Stavbu provádí liberecká firma Syner.

Další dvě v  nejbližší době zahajované akce se týkají komunikací. První je celková rekonstrukce Liberecké ulice (včetně chodníků) v  úseku od Náměstí 1. máje k  objektu Technických služeb. Úsek je dlouhý 145 m.

Jako dodavatel byla v  soutěži vybrána firma Integra. Rekonstrukce byla zahájena 20.8.2001, její dokončení je nutné před koncem měsíce září. Je totiž vázáno na uzavírku nájezdu na most komunikace směr Liberec.

Druhá rekonstrukce komunikace se týká tzv. "malé" Soudní ulice (úsek od Žitavské po Turpišovu ulici). Stavba již byla zahájena, její dokončení se předpokládá do konce měsíce září. stavbu provádí firma SSŽ a.s. Liberec.

Poslední akce, shodou okolností také se týkající komunikací, již běží druhý měsíc v  ulici Bílokostelecké, mezi rodinnými domky. Osazují se obrubníky, chystají se podkladní vrstvy nově budovaných vozovek, je hotovo veřejné osvětlení. Stavbu pozdržely neplánované přeložky telefonních kabelů. I tato akce by měla skončit nejpozději v měsíci září.

Ing. J. Fix, ved. IO MěÚ


HURÁ - PRÁZDNINY !

Již od jara jsme vyhlížely sluníčko a plánovaly akce pro děti z naší mateřské školy. Celý rok vždy ve čtvrtek se děti učily za asistence paní učitelky Vítkové, Sivčákové a Valdmanové jezdit na kole na dopravním hřišti za tělocvičnou. Velkým dnem bylo skládání "cyklistické zkoušky" s předáním diplomu za asistence strážníka Městské policie. Vyvrcholením snažení dětí byl cyklistický výlet do Bílého Kostela nad Nisou s občerstvením, kde si děti své získané zkušenosti ověřily přímo v provozu. Malí cyklisté zvládli všechno na jedničku a i pro okolí byl barevný peloton velmi pěknou podívanou.

Tradiční velmi pěknou akcí byl výlet do "pohádkového lesa", kde děti plní různé úkoly, setkaly se s loupežníky. Nechybělo ani opékání vuřtů a hlavně hledání pohádkového pokladu, kde pro každého byla připravena sladká odměna. Děti byly z pohádkového půldne unavené, ale šťastné.

Velkým dnem bylo pro nás pro všechny pořádání Zahradní slavnosti a předvedením krátkého programu a rozloučením se školáky. Děti se na tuto akci poctivě připravovaly, největší trému však měly paní učitelky, aby vše dobře dopadlo a především, aby nám svítilo sluníčko. Počasí nám přálo, přišlo mnoho rodičů, kteří se mohli občerstvit i se svými dětmi v našem malém bufetu, vystoupení bylo velmi milé a spontánní.

Na celé atmosféře všech akcí bylo znát nadšení všech zaměstnanců školy, elán i zodpovědnost, jak ke všem akcím přistupují.

Odměnou nám všem jsou šťastné děti, které na zážitky ze školky budou jistě dlouho vzpomínat.

Helena Hochmanová - ředitelka 4. MŠ Chrastava


OPĚT PO NĚKOLIKA LETECH OSLAVY DNE DĚTÍ VE VÍTKOVĚ

Spojením úsilí všech, kteří chtějí dělat něco pro místní děti, se podařilo letos ve Vítkově obnovit tradici oslav svátku našich nejmenších. Své síly spojili neformálně myslivci, hasiči a ženy Vítkova, a tak 2. června si u myslivecké klubovny ve Vítkově mohly děti podle svých schopností a chuti vyzkoušet kolo štěstí, běh v pytlích, střelbu ze vzduchovek, stříkání na cíl do plechovek z přenosných stříkaček a prokousávání se povidlovým koláčem k zapečené dvacetikoruně.

Každé dítě bylo odměněno nějakou cenou bez ohledu na to, jestli vyhrálo nebo bylo poslední. Vysílená drobotina si mohla pochutnat na opékaných buřtech a limonádě, pokud průběžně nekonzumovala ceny za umístění v uvedených soutěžích.

Překvapila účast více než 60 dětí, což svědčí o tom, že informace o chystané oslavě nezůstala jen ve Vítkově. Pobavili se i dospělí průvodci těch nejmenších, větší děti se většinou rozhodly oslavovat bez doprovodu. Snad jen počasí mohlo být štědřejší na sluníčko, i když pršet začalo až odpoledne po oslavě.

Za finanční a materiální pomoc, bez které by tolika radosti zářících dětí nebylo, organizátoři děkují jednak městu Chrastava za dotaci z grantu na spolkovou a zájmovou činnost, dále majitelům velkoskladu potravin SEPP Chrastava a rodině Pincových, majitelům prodejny potravin ve Vítkově, za poskytnuté sladkosti a nápoje, firmě Skleněné figurky, a.s. za drobnosti ze skla, paní Aleně Pincové za chutné dorty a ostatním vítkovským ženám za upečení povidlových koláčů. Dík patří i morální podpoře člena zastupitelstva města Chrastavy panu Milanu Pilařovi, který pomáhal jak ve stádiu příprav, tak i při vlastních oslavách.

Další podobno akcí bude ve Vítkově Mikulášská besídka, kterou stejně jako tuto akci zorganizuje MS Kohoutí vrch Vítkov.

za MS Kohoutí vrch - výbor


Společenský klub

o prázdninách a nejen o nich aneb - co se chystá. . .

MÁMA MÁ MÍSU, EMA MÁ MASO, MY MÁME MICHALA !

Čtyřiadvacetiletý, usměvavý, sympatický Michal Horáček. Občan Chrastavy, který má, díky sportovním úspěchům, portrét na čestném místě ve zdejším muzeu, je od srpna bronzovým medailistou v  závodě štafet, mistrovství světa v  orientačním běhu z  Finska. Velká událost pro naše město si po právu zasloužila neformální uvítání po jeho návratu, přímo na chrastavském náměstí. Děkujeme majitelům obchodu Winner, kteří proto poskytli el. proud. A tak se hrálo, zpívalo, gratulovalo a díky kolegům a kamarádům z  Orientačního klubu Chrastava, nechyběl ani vtip a legrace. Symbolický dárek a večeře s  představiteli města, zájem tisku i rozhlasu, bylo poděkováním za skvělou reprezentaci. Držíme Ti palce Michale k  dosažení mety nejvyšší a ještě jednou blahopřejeme.

ZuŠ

Pozor nová adresa

Od července je kancelář Společenského klubu přestěhována do budovy muzea (vchod z  náměstí), adresa je Liberecká 40. První vyučovací den nového školního roku - tj. 3. září se zde děti přihlášené na výuku nástrojů, která bude probíhat v  základní škole Chrastava, dohodnou se svými vyučujícími na dni a hodině v  týdnu. Další případné informace poskytneme přímo v  kanceláři nebo na telefonním čísle 514 33 48.

ZuŠ

Internetový klub

Internetový klub v  Chrastavě, zahájil svou činnost od 1. srpna. Je součástí Společenského klubu a sídlí v  téže budově, v  části městské knihovny v  prvním patře. Jeho provoz je prozatím zkušební, kdy se prověřuje zájem občanů a tím i nejoptimálnější otevírací doba. Vstupné za každou započatou hodinu je pro dospělé 40,- Kč, pro mládež do 15ti let 20Kč.

Zkušební otevírací doba je Po, Pá - 16 00 - 18 00 hod., So, Ne - 10 00 - 18 00 hod. a v  případě velkého zájmu a technických možností se uvažuje rozšíření na odpolední hodiny výpůjčních dnů knihovny.

Společenský klub hledá pro internetový klub asistenty ( nejlépe studenty), informace a požadavky - viz. vývěska MěÚ Chrastava nebo přímo v  kanceláři S-klubu, tel. 514 33.

Typ na zářijový cyklovýlet na Lemberk aneb nebojte se zabloudit. . .

Pokud nevěřícně kroutíte hlavou nad názvem, kdy vás zvu někam a už v  úvodu naznačuji, že nevím kam, vězte, že jde o reklamní chyták. Máte-li odvahu číst dál, troufám si zaručit, že minimálně na Lemberk bez problémů dorazíte_

Ale teď vážně, pokud se rozhodnete pro tuto trasu, vede krásnou krajinou. Je pravda, trochu dobrodružná, ale vstanete- li ráno s  pocitem, že dnes to vidíte na vážně skvělý výlet, je to to nejlepší naladění a s počasím babího léta, zaručený úspěch. Tak tedy vyrážíme!

Z  Chrastavy na Křižanské sedlo se stoupá a STOUPÁ a STOUPÁ. A právě točky kopce v  Kryštofově Údolí, vás prověří, jak vážně jste to mysleli s  oním naladěním. Doporučuji volné tempo i když jste zdatní a trénovaní, ono v "Oudole" je vážně na co koukat. Fijů, fijů, fijů, tak takhle vám bude svištět vítr kolem uší, až se přehoupnete přes vrchol a pofrčíte dolů. Pozor těsně pod sedlem jsou na silnici ošklivé a ve stínu špatně viditelné díry. Křižany jsou známé svým výborným chlebem, a taky se tu praží voňavá káva, Smíšenka má otevřeno i v  neděli a budova obecního úřadu se chlubí novým ohozem v  elegantních tónech šedé. Zato kostel se tváří ztrápeně a zpustle, snad i on se dočká. Z Křižan pokračujeme na Žibřidice. U cesty se pasou kravky i kůň, prodává se tu med a nebudete -li chvátat, můžete se z  orientačních tabulí leccos zajímavého dozvědět, třeba co je a kde je Stříbrník. Na konci vesnice odbočíte vpravo, kousek vystoupáte do kopce a jedete cestou pro jaké ráda používám něžné označení silnička. Kolem louky, pole, les, až přijedete do Janovic. Další víska s přehlídkou úhledných chalup a chaloupek. V  půli kopce je vkusná novostavba s  nápisem Hospoda. Mají tu hodiny, které jdou pozpátku a čepují standardní Klášter. Ještě kousek do kopce a cesta se dělí. Vydáte se vlevo, pozor ještě jedna cesta vlevo vede ke kravínu a vyšlapujete si trochu rozbitou, zato úplně klidnou skoroasfaltkou, lemovanou ovocnými stromy. Nalevo špendlíky, napravo jablíčka, před vámi Jablonné v  Podještědí. Silnička vás dovede až k  zámku Lemberk. Příjemná paní, co prodává občerstvení vám pohlídá kola, pokud půjdete na prohlídku, ke kávě přidá vrchovatě smetany i podrobné vyprávění o léčivé vodě ze Zdislaviny studánky. Budete-li mít chuť, můžete navštívit i letohrádek Bredovských (u zámku jsou ukazatele). Od něj sjedete alejí lip, kousek pořádným pruťákem až ke studánce. Pod letohrádkem jsem náhodou na zpustlé louce objevila moderní, trochu naivní sochu postavy, která si v  sedě objímá kolena. Nevím, ale park ta lebeda kolem rozhodně nepřipomíná a krásná socha tu vypadá nějak nepatřičně. Zato údolí kam sjedete a kde se nachází pramen, je velmi malebné. Zahlédnete Markvartický rybník, všude kolem letité, mohutné stromy, skály, potok či spíše kanál, na kterém pyšná labuť předvádí svou rodinku, zkrátka místo, jako stvořené pro procházky a odpočinek. U vyvěrajícího pramene je zastřešené sezení, ve skále soška Zdislavy s  květinami a svíčkou. Prý se má v  duchu poprosit, aby voda, kterou se chystáte pít, zažehnala právě ty vaše neduhy. Udělala jsem to_ Od studánky se vydáte směrem na Lvovou, na silnici doprava. Pozor je frekventovaná, naštěstí úsek, který po ní pojedete není dlouhý. Je tu i motorest, ale nás neláká sedět, natož jíst venku, kde těsně kolem sviští jedno auto za druhým. Odbočíte vlevo na Židovice a jste opět v  přírodě. Podle mapy jsme poslušně jeli po zelené, a přesto dojeli až na zápraží osamělé chaloupky. Podle slov majitelů, je to prý dost běžné, ale nebojte se, byli velmi vlídní. Vyprávěli nám, jak se, zatím marně snaží o lepší značení nejen této trasy (na cyklomapě je vedená jako cyklostezka, ale žlutou tabulku s  kolem jsme neviděli jedinkrát), ale i naučné stezky, kterou označili vlastní tabulkou a která připomínala nevábnou, zpustlou rokli. Takže, držte se pořád podél lesa, pak už se zelená, myslím značení, vyskytuje poměrně často. Lesní cesta se místy mění na měkkou travnatou peřinku, všude kolem je to takové houbové a tak moc krásné, že jsme nevydrželi a slezli z  kola. Ucucávajíc léčivou vodu, seděli, mlčeli a čučeli, zkrátka jen tak byli. Říkám tomu dobytí baterek. Na lesní křižovatce, pod posedem se objeví cedule Polesí doprava, podle mapy se do Polesí dá dojet i tou vlevo. No zkrátka, vyšlapete doprava kopec a octnete se na další křižovatce, kde je zelená turistická značka vpravo i vlevo. Logicky usoudíte, že vpravo byste se vraceli k  silnici a navíc ta vlevo vede z  kopce. Rozhodnuto. Dle hesla všechny cesty vedou do Polesí, jsme do něj pěkně z  kopečka přijeli. Šibalská zelená, ještě o ní dneska bude řeč, nás mezi zahrádkami, kde kvetly hortenzie, fuchsie, muškáty a růže, dovedla k  penzionu Polesí. Stavíme, je čas pojíst. Minutka byla průměrná, obloha bez fantazie a patnáctistupňové pivo Rychtář z  Hlinska nás nenadchlo vůbec. Ovšem meruňkové knedlíky, štědře posypané cukrem, ozdobené smetanou a zalité zlatavým máslem, byly jako od maminky. Na dvoře, kde mají venkovní sezení, štípal pán borová polena, která pronikavě voněla lesem a pryskyřicí, pod stolem se nám o nohy otíral dobrácký oříšek a případné vosy jsme odchytávali na pivo, o které stejně nebyl zájem. Vážně skoro idyla.

S  kalorickou bombou v  žaludku se těžce stoupá do kopce ( stále po zelené), až k  místu, které se jmenuje Pekařův kříž. Potud je lesní cesta v  klidu na kolo. Jenže pak zelená uhýbá doprava, mění se na pěšinku prudce klesající dolů, kde část nesjedou ani skalní cyklisté. Vedete kolo, které zběsile drncá po kamenech a kořenech , úzkou stezičkou v  průrvě mezi skalami, místy vysypanou bílým křemenným pískem. Je tu nádherně a pokud jsme zakufrovali, klidně vám radím totéž, stálo to zato. Pak už se dá sjet do Krásného dolu, kde se sbíhají červená s  modrou. My jsme pokračovali po modré, přesto, že na mapě není značena jako cyklostezka a úplně v  pohodě dojeli až do Dolního Sedla, (dá se přijet i přímo ke Kristýně) a po silnici až do Donína. Následuje Chotyně, pak Bílý Kostel a zkratkou přes Paradýz, který byl vysekán a čistil se náhon k  vodní elektrárně, až do Chrastavy. Přibližně 50 kilometrů náročným, ale úchvatným terénem doporučuji zakončit sprchou a měkoučkou postelí!

P.S. Dobrodružnější povahy mi dají za pravdu, že není nad to, občas si v  krásné přírodě maličko pobloudit.

Zuzana Šafaříková


CHCETE : mít lepší postavu, snížit svou váhu, vypadat a cítit se mladší, zdravější, mít výdrž a sílu, zbavit se stresu, zvýšit si sebevědomí, dobře spát, poznat nové lidi, zapomenout na starosti ???

PŘIJĎTE SI ZACVIČIT !

(každé úterý od 19 00hod. a středu od 20 00hod. tělocvična ZŠ Náměstí 1. máje, Chrastava).

Těší se na Vás Zuzka Šafaříková


Společenský klub Chrastava Vás zve na

Kdo co ? Koho čeho ? Komu čemu ? Koho co ? O kom o čem ? S  kým čím ?

ŠKOLA VOLÁÁÁ. . .

( UTEČTÉÉÉÉ !!!!!!)

Aneb 7 pádných důvodů, proč přijít poslední prázdninovou sobotu pořádně oslavit !

V sobotu 1. září od 10 00 hod. u sportovní haly v  Chrastavě -

Uvidíte, uslyšíte, zažijete :

10.00 Ukázka výcviku psů (ZKO Chrastava)

11.00 Loutková pohádka - Divadlo na cestě

12.00 Taneční škola A - styl Liberec

dětská diskotéka - DJ Marek Ministr

13.00 Nástřik hasičské pěny a řádění v  ní

sportovní soutěže o ceny, možnost zakoupení občerstvení a mlsot

Vstupné: pouhých 20 Kč


Charitní domov sv. Vavřince

Zájezd seniorů

Dne 30.5. t.r. se uskutečnil další ze zájezdů pro seniory charitního domova, Domova s  pečovatelskou službou i pro důchodce z  veřejnosti v  Chrastavě.

Za pěkného počasí, jak pro výlet stvořeného, vyjeli účastníci přes Liberec do Mnichova Hradiště. Zde byla první zastávka v  zámku. Nejprve jsme si prohlédli zařízení historického divadla, které bylo zrekonstruováno v  minulém roce do podoby ze začátku 18. století. V  tomto divadle se hrají představení i v  současné době. Dále jsme pokračovali v  prohlídce interiéru zámku, kde jsou cenné historické sbírky.

Po krátkém odpočinku a procházce po mnichovohradišťském náměstí, pokračovala cesta přes Lysou nad Labem do Přerova nad Labem. Zde jsme se s  babičkami a dědečky řádně posilnili při dobrém obědě v  restauraci U Skanzenu. Odpoledne bylo vyhrazeno prohlídce Polabského skanzenu, založeného v  roce 1967 v  místě, kde již v  roce 1900 bylo první malé místní muzeum. V  současnosti je zde přes 30 objektů lidové architektury z  Polabí. Po prohlídce skanzenu a části Přerova n.L. jsme se vraceli do svých domovů.

Výlet byl dobře organizačně připraven, jako vždy byli účastníci během cesty (kudy se projíždělo) informováni o zajímavostech a historii míst. Všem se zájezd líbil. Jediným nedostatkem bylo, že se nepodařilo autobus plně obsadit. Zájezd připravila chrastavská charita, finančně výrazně přispělo Město Chrastava, za což mu vyjadřují poděkování nejen pořadatelé, ale i babičky a dědečkové. Prožili jsme hezký den a viděli místa, která jsou pro mnohé seniory už jinak nedostupná.

M.Š.

Oblastní charita Chrastava - zamyšlení nad stářím

Snad každá větší obec nebo město se snaží pečovat o své staré občany. Nejenže Odbor sociálních služeb města či obce sleduje způsob a podmínky života seniorů, ale většina z  nich provozuje též tzv. DPS - Domov s  pečovatelskou službou. Zde mají obyvatelé k  dispozici vlastní "byteček" s  vlastním sociálním zařízením, kuchyňkou a vůbec se vším materiálním co starý člověk potřebuje. Jsou mu zde, podle jeho požadavků, poskytovány pečovatelské služby, mezi které patří pomoc při úklidu, nákupu, obstarání oběda, přivolání lékařské služby atp. Od obyvatel se však vyžaduje určitá samostatnost, protože pečovatelský personál je v  domově přítomen pouze přes den. DPS jsou velice vhodnou pomocí seniorům, kteří se nacházejí v  bytové či jiné sociální nouzi.

V  důsledku podstatně lepší lékařské péče či medicínského pokroku vůbec se prodlužuje lidský věk a stoupá tak i počet starých lidí částečně nebo plně závislých na druhé osobě. Protože však dnešní generace jen v  mizivém počtu přizpůsobuje styl a aktivity svého života péči o staré členy ve své rodině, protože dnešní společnost jako celek nepočítá s  bytovými a jinými podmínkami rodin, ve kterých žijí bezmocní členové, protože vnitřní soudržnost rodiny se všemi generacemi v  ní obsažených je pramalá, stále nemálo roste žadatelů hledající uspokojení svých základních životních potřeb.

Mnoho starých nemocných lidí je na sklonku své životní pouti upoutáno na lůžko. Tato nová realita vyvolá v  nemocném člověku, ale i v  rodině, která umožnila starému členu důstojný pospolný život, obrovský zlom. Většina z  nás totiž s  touto realitou nepočítá, nebo se ji snažíme nepřipouštět, že by se mohla někdy stát. Jak jsem již řekl, je málo těch, kteří pomáhají svému starému rodiči důstojně a plně prožívat své stáří ve své rodině, ale ještě méně je těch, kteří věnují své síly rodiči bezmocnému. Tento člověk potřebuje tzv. ošetřovatelské lůžko, které nemusí být schopna vytvořit rodina, ale nedisponují jím též již zmiňované DPS. Dalšími alternativami ubytování starých lidí jsou pak Domovy důchodců (DD), obsahující lůžka pro bezmocné a tedy poskytující domov seniorům od doby přijetí do posledního okamžiku jejich života,  v horším případě pak Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) umožňující pouze pobyt dočasný.

Sdružení Česká katolická charita se svými aktivitami v  rámci diecézních a posléze oblastních nebo farních charit též řadí k  poskytovatelům mimo jiné též péče o seniory. Charitní domov sv. Vavřince zřízený Oblastní charitou Chrastava zaměřil, již v  době svého zřízení a otevření roku 1994, svou pozornost též péči o seniory. Není ani DPS, ani DD, ani LDN. Snažíme se být alternativou v  síti sociálních služeb pro staré a zároveň být jakousi výkladní skříní Římskokatolické církve. Naším cílem je především:

Naše prozatím maximální kapacita je 19 lůžek pro schopné i bezmocné obyvatele. Věkový průměr činí 82 let, tvoří jej především senioři z  Chrastavy a Hrádku nad Nisou. Denní režim se snažíme co nejvíce přizpůsobit potřebám či zvykům klienta. Doba ranního vstávání je tedy ponechána na jeho potřebě. Každé všední dopoledne se obyvatelé scházejí ke společnému cvičení, které zaměřuje svou pozornost nejen na tělesnou, ale i duševní stránku obyvatel. Poté mnozí pomáhají s  potřebami v chodu domova, tedy při žehlení, přípravou stolů k  obědu, umývání nádobí, zahradnických pracích ve skleníku a zahradě, atp. Oběd je vždy zahajován lidovou písní při kytaře a zpěvu strávníků občas doprovázený kručením v  žaludku, nechybí též společná modlitba či projev díku za možnost střechy nad hlavou, za rodinu, kterou všichni členové domova s  personálem, kočkou a andulkami vytváříme, za jídlo, které pro země třetího světa není vůbec žádnou samozřejmostí, za přítomný okamžik…Společné oslavy narozenin a svátků prožíváme při dobrém čaji nebo víně, společném povídání a lidových písní. Do aktivačních programů řadíme též stolní hry, táboráky nebo autobusové zájezdy.

Domov je určen seniorům libereckého regionu bez rozdílu rasy či náboženského vyznání. Snažíme se o vytvoření ekumenického prostředí, pravidelně mezi nás tedy dochází kněz Římskokatolické církve, Československé církve husitské nebo členové Sboru jednoty bratrské. Přijímáme ale též žadatele bez vyznání. Platby obyvatel činí 70% starobního důchodu, nejsou v  ní zahrnuty náklady na snídani a večeři.

Kritérií pro výběr žadatele máme více, vždy záleží na aktuální situaci. Již jsem se zmínil o nefunkčnosti rodiny, pokud vůbec existuje, v  oblasti péče o své staré členy. Nechci zde prosazovat myšlenku zbytečnosti jakýchkoli ústavů pro staré v  případě perfektního fungování rodin, protože je stejně extrémní, jako idea socialistické společnosti striktně oddělit mládí a stáří. K  tomu, aby rodina pečovala o své staré je zapotřebí splnění tří oblastí moci, chtít a umět. Moci - znamená mít možnost, přizpůsobit bytové prostorové podmínky pro život staré osoby. Chtít - znamená mít vůli, motivaci, kladnou odpověď na otázku "Proč bych chtěl mít vlastně zájem pečovat o své rodiče?". Umět znamená manuálně zvládnout hygienické, stravovací aj. potřeby starého. Myslím, že je zde ještě jeden požadavek aby byla rodina úplná. Aby se vrátila k  pozitivním aspektům konzervativní rodiny dřívějších dob, aby se stále snažila o lásku a soudržnost mámy, táty, dětí, prarodičů, příbuzných a sousedů, aby doprovázela dědu a babičku k  jejich životem naplněnému konci a získala tak skvělou výchozí pozici pro přijetí smrti druhých i vlastní.

Vím, že tyto podmínky není prostě někdy možné splnit i když byste třeba chtěli. A právě proto jsou zde domovy pro seniory, mezi které se též hlásíme. Avšak i v  našem domově nejsou podmínky zdaleka tak ideální jak se může zdát nebo jak bychom si přáli. Tak jako v  každé rodině i v  naší se potýkáme s  problémem mezilidských vztahů, nedostatkem místa (kapacity), většina žadatelů by si přála jednolůžkový pokoj, avšak my máme většinu dvoulůžkových, nedostatkem finančních prostředků. Téměř 20% provozních příjmů získáváme od dárců a sponzorů.

Chtěl bych tedy i touto cestou, jménem Oblastní charity, požádat vás, které zajímá naše činnost o podporu charitního domova jehož provoz chtě nechtě stojí na finančním zajištění. Myslím, že vám můžeme slíbit, že se budeme snažit co nejvíce zkvalitňovat péči o staré, že do naší péče budeme zavádět křesťanské principy, a že s  vaším příspěvkem pomůžete charitnímu dílu chrastavské charity.

Matouš Kirschner, ředitel OCH


"JAKOBÍN" na Grabštejně

Díky panu Luďkovi Velemu, místní vojenské posádce, několika oblastním sponzorům a správě hradu Grabštejn, se v sobotu 18. srna tohoto roku uskutečnil již po deváté benefiční koncert na hradě Grabštejn na záchranu kaple svaté Barbory. Letos byla na programu opera Antonína Dvořáka "Jakobín", v nastudování dirigenta ND v Praze pana Františka Preislera jr., za klavírního doprovodu pana Jiřího Pokorného (korepetitora ND). Účinkovali sólisté a sbor pražského Národního divadla a libereckého Divadla F.X.Šaldy Pavel Vančura, Pavel Červinka, Oldřich Kříž, Blanka Beranová, Luděk Vele, Miloslav Pelikán, Jiří Cée, Alice Randová aj. spoluúčinkoval dětský sbor Severáček. Pes 800 návštěvníků bylo zcela jistě s předvedeným výkonem spokojeno a odměnili všechny účinkující dlouhotrvajícím potleskem.

Tomuto představení předcházela vernisáž obrazů malíře a grafika Vladimíra Komárka /narozen 10. srpna 1928 v Hořensku u Semil). Při této slavnostní příležitosti zazpíval chrámový sbor z Hrádku nad Nisou, vedený sbormistrem Rolfem Bartoschem.

Nakonec i to počasí přálo. V noci z pátku na sobotu byl velký liják a pořadatelům se dělaly vrásky na čele. Avšak všichni v pozdním sobotním odpoledni odcházeli z Chotyně s hezkými zážitky za zvuků nového zvonu smíření.

Zd. Šimek


Zajímavá expozice

Jaký je směr dnešní civilizace? Je to, co vidíme všude kolem nás, opravdu vývoj? Jak dlouho bude ještě možné planetu takto drancovat aniž by se zhroutily její ekosystémy? Je řešením cesta "Zpátky na stromy" nebo k ještě modernějším technologiím? Nebo ještě jiná? Jak je to se smyslem života? Stojí za to ho hledat? Je už obsažen v učení různých církví a filosofií nebo je jinde? Kde jsou naše kořeny? Jaká byla naše minulost? Co bylo lepší a co horší? Kladete si (alespoň někdy ve slabých chvilkách) takové otázky?

Pokud ANO, pak by vás mohlo v hledání odpovědi inspirovat MUZEUM ŽIVOTA VENKOVSKÉHO OBYVATELSTVA PŘED PRŮMYSLOVOU REVOLUCÍ a KNIHOVNA duchovní, ekologické a krásné literatury v Jindřichovicích pod Smrkem (Frýdlantský výběžek).

Toto muzeum je otevřeno od dubna do září úterý až neděle 10 - 17 hodin, od října do března od pátku do neděle ve stejnou dobu. Můžete se však objednat mimo tuto dobu (1 den předem), a to na telefonu 0427/ 328 138. Dohodnout je možné i zajímavé noční prohlídky při svíčkách (elektřina v muzeu stejně není). Dáte-li vědět předem můžeme zajistit i občerstvení nebo stylový oběd. Knihovna pak nabízí půjčování a vracení knih poštou, takže nevadí, jste-li z daleka.

Vstupné d tohoto muzea je 20,-Kč pro dospělé a 10,-Kč pro děti a důchodce.

A co vlastně v muzeu najdete?

Zve vás občanské sdružení LUNARIA, Jindřichovce pod Smrkem 82, PSČ 463 66.


MICHAL HORÁČEK - BRONZOVÝ Z MISTROVSTVÍ SVĚTA

Chrastavský orientační běžec Michal Horáček (nar. 1977) upozorňoval na svoje výkony již jako junior či dorostenec. Několikrát se zúčastnil Mistrovství světa v těchto kategoriích a pravidelně přivážel medaile z nejcennějších kovů. Pro svoje vynikající výkony se stal členem reprezentačního družstva mužů ČR a nominoval se i na letošní Mistrovství světa, které proběhlo v těžkých terénech nedaleko finského města Tampere.

Již v závodě jednotlivců na klasické trati Michal dokázal, že jeho formu neohrozilo ani nepříjemné zranění v posledním měsíci před odjezdem na vrcholnou světovou soutěž, když musel vynechat trénink a pohyboval se i o berlích. Klasika mu vynesla výborné 23. místo (mezi 160 nominovanými nejlepšími běžci světa). Veliké překvapení se však odehrálo pár dní poté, kdy mužská štafeta České republiky ve složení Horáček, Jedlička, Novotný, Ropek doběhla na výborném 3. místě. Jedná se o nejlepší umístění štafet po za posledních 18 let!

Chrastavskému orientačnímu běžci se dostalo i důstojného přivítání doma na chrastavském náměstí, a to dne 6.8. v 17 hodin. Přivítali jej nejen zástupci městského úřadu, ale i přátelé z domovského Orientačního klubu v Chrastavě i řada dalších přátel a příznivců. Hrála muzika, zpívalo se, Michal vyprávěl o svých pocitech z úspěchu, prostě byla príma atmosféra. Zájemci si mohli i prohlédnut a obtěžkat opravdovou medaili z opravdového mistrovství světa.

Při slavnostní večeři s představiteli města vznikl i následující minirozhovor.

Michale, kolik orienťáků na samotné Mistrovství světa do Finska odletělo?

- Poté co proběhla série nominačních závodů odletělo do Finska 5 mužů a 5 žen. Já jsem však do Finska odletěl již týden předem, abych se ještě lépe seznámil s terénem.

Jaký je vůbec terén ve Finsku, je srovnatelný s tím naším?

- V žádném případě. Země Finsko, Švédsko a Norsko mají úplně jiné orientační terény, než většina zemí na světě. Terén zde je členitý, lesy mají hustý podrost a časté jsou kamenné "plotny". Orientace zde je velmi těžká. Vše se běhá podle vrstevnic, cesty jsou zde úplně minimálně.

Navíc ze severských zemí pocházejí praví králové orientačního běhu.Nebyl tedy terén pro Tebe nezvyklý?

- Za poslední léta jsem měl možnost ve zdejších terénech dost často nejen závodit, ale i trénovat. Každý rok absolvuji několikatýdenní pobyt ve Skandinávii, v rámci kterého závodím za švédský klub Hagaby. Jinak jsem členem Orientačního klubu Chrastava, nyní však běhám hlavně za vysokoškolský team Slavia TU Liberec (studuje VŠ).

Co samotné Mistrovství světa?

- Letošního Mistrovství světa se zúčastnili orientační běžci z 36 zemí planety. Pochopitelně, že největší radost nám přinesl závod štafet. Byly to opravdu nervy od začátku až do konce. Závod se mi podařilo celkem slušně rozběhnout - přiběhl jsem ve skupině nejlepších osmi. Věděli jsme však, že máme ve štafetě dobré složení a že pokud neuděláme žádnou základní chybu, umístění bude mnohem lepší. Největší obavy jsme měli na čtvrtém úseku z Rusů, kteří náš náskok stahovali. Vše však nakonec dopadlo dobře a z lesa vyběhl na třetím místě Ropek! Doprovodili jsme ho nadšení až do cíle. Radost se nedá popsat. Náskok půl minuty nám zůstal.

V kategorii žen došlo ke kuriózní situaci, kdy umístění na 2. a 3. místě bylo doslova "o prsa" a poprvé v historii Mistrovství světa OB došlo k určení pořadí po shlédnutí cílových kamer.

Michale, připomeň ještě nějaké letošní domácí úspěchy.

- Na jaře se mi podařilo vyhrát Mistrovství České republiky na krátké trati, vedu i Český pohár v tzv. rankingu v kategorii elita. Pochopitelně jsem celý tento rok věnoval přípravě na MS (pozn. autora: Michal kvůli MS odložil i termín státnic na VŠ.).

A jaké jsou plány do budoucna, máš ještě nějakou metu?

- Ještě existuje zlato a stříbro a já věřím, že udělám všechno pro to, abych je jednou přivezl!

Pochopitelně, že k vynikajícímu úspěchu blahopřejeme a Michalovi Horáčkovi přejeme nejen pevné zdraví a formu do dalších závodů v reprezentačním trikotu, ale i zdárné ukončení studia na VŠ a i mnoho radost z předávání zkušeností začínajícím orientačním běžcům OK Chrastava, na jejichž výchově se přes svoje časové zaneprázdnění podílí.

(Pozn. autora: Jsem rád, že se po dlouhé době dostal orientační běh i do zpráv v televizi a že to bylo i díky chrastavskému rodákovi!)

Připravil: I.Vydra


Sportovec Chrastavy 2000/2001

I letos se uskuteční již pátý jubilejní ročník ankety " Sportovec Chrastavy ".Obracíme se na vás proto opět s  výzvou, o zapojení do této ankety, prostřednictvím anketních lístků. Schránka bude umístěna u vchodu do Společenského klubu, Liberecká 40 (budova muzea, vstup z  náměstí), další sběrné místo bude zřízeno v  trafice Bohunka. Anketní lístek můžete doručit osobně i poštou též do sekretariátu MěÚ (1. patro školní jídelny).

Vyhlášení výsledků ankety proběhne v  měsíci říjnu, v  městském kině.

Kat. I dívky do 14 let:

101. Gorčicová Eliška orientační běh 1. místo oblastní žebříček, 4. místo obl. přebor,krátká trať

102. Gorčicová Barbora orientační běh 1. místo oblastní žebříček, 1. místo obl.přebor,krátká trať

103. Kopalová Markéta orientační běh 1. místo oblastní žebříček, 1. místo obl. přebor, klasická trať

Kat. II chlapci do 14 let:

201. Kopal Ondřej orientační běh 1. místo obl. žebříček, 2. místo obl. přebor,krátká trať

202. Vávra Filip atletika 1. místo olympiáda mládeže (1.500 m)

203. Bárta Miroslav Hodaň, Dalibor sálová cyklistika 2. místo Euroliga

204. Malý Martin, Hodaň Dalibor sálová cyklistika 5. místo mistrovství ČR

205. Ramiréz Dušan střelba 10. místo Liberecká liga, 7. místo Euroregion Nisa

206. Hoffmann Jakub střelba 11. místo Liberecká liga, 13. místo Euroregion Nisa

207. Pavlík Ondřej střelba 12. místo Liberecká liga, 12. místo Euroregion Nisa

208. Tanner František střelba 19. místo Liberecká liga

209. Kraka Lukáš střelba 11. místo Liberecká liga, 9. místo Euroregion Nisa

210. Ramiréz Ján střelba 12. místo Liberecká liga

211. Kadlec Jan kopaná

212. Franěk Jakub kopaná

213. Bartoš Jan kopaná

214. Koblasa Lukáš kopaná

215. Zoul Tomáš kopaná

216. Novák Petr zápas mistr ČR

217. Eigl Lukáš zápas mistr ČR

Kat. III chlapci do 18 let:

301. Horáček Ondřej orientační běh 24. místo,celostátní žebříček A, 2. místo, oblastní přebor krátká trať, 4. místo,oblastní přebor klasická trať

302. Vondráček Roman atletika 3. místo olympiáda mládeže (300 m)

303. Šafařík Petr atletika 4.místo olympiáda mládeže (hod granátem)

304. Matuškovič Pavel, Havle Roman sálová cyklist. 2. místo Euroliga

305. Fadrhonc Daniel, Rusek František sálová cyklist. 6. místo Euroliga

306. Matuškovič Pavel, Fadrhonc Michal sálová cyklist. 6. místo mistrovství ČR

307. Junek Michal kopaná

308. Doležal Roman kopaná

309. Zíka Ludvík kopaná

310. Trakal Milan kopaná

Kat. IV dívky a ženy:

401. Kadavá Jana orientační běh 3. místo národní žebříček A, 3. místo oblastní přebor - klasická trať

402. Šaffková Blanka orientační běh 4. místo národní žebříček A, 2. místo oblastní přebor

403. Kašková Barbora orientační běh 25. místo celostátní žebříček A, 4. místo oblastní přebor - krátká trať

404. Kašková Kateřina orientační běh 29.místo celostátní žebříček A

405. Slováková Marie orientační běh 25.místo celostátní žebříček A, 5. místo MČR noční OB, 7. místo MČR dlouhá trať

406. Hoření Eva atletika 2. místo olymp. mládeže (kriketový míček)

407. Holubová Darina 100 m prsa 1. místo okresní přebor plavaní

408. Kotyzová Lucie 50 m prsa 2. místo okresní přebor plavání

409. Kleinhamplová Vendula zápas mistr ČR

410. Stahoňová Šárka zápas mistr ČR

Kat. V muži:

501. Bradna Václav orientační běh 3. místo celostátní žebříček lyžařský OB, 3. místo MČR LOB, 42. místo juniorské mistrovství světa (Slovensko)

502. Polák Jaroslav orientační běh 11. místo celost. žebříček OB horská kola, 7. místo MČR OB horská kola

503. Horáček Michal orientační běh reprezentant ČR, 2. místo - akademické mistrovství světa - štafety, 19. místo - akademické mistrovství světa - klasika, 16. místo - mistrovství Evropy - klasika, 3. místo na mistrovství světa - štafeta

504. Cesar Filip, Jelínek Michal sálová cyklist. 1. místo Euroliga

505. Rajnoha Josef střelba 10. místo Liberecká liga, 14. místo Euroregion Nisa

506. Klinger Petr střelba 12. místo Liberecká liga, 19.místo Euroregion Nisa

507. Oszlik Julius střelba 23. místo Euroregion Nisa

508. Cinibulk Miroslav stolní tenis medailista z paraolympiády v Sydney 2000

509. Janáček Libor kopaná hráč Bohemians Praha

510. Martinů Pavel kopaná brankář družstva dospělých

Kat. VI cvičitelka:

601. Paštiková Kateřina Sokol

602. Hamáčková Věra Sokol

603. Šafaříková Zuzana kondiční cvičení

Kat. VII trenér:

701. Doležal Jaroslav kopaná trenér družstva dorostu

702. Kollmann Jiří kopaná trenér mladších žáků Slovanu Liberec

Kat. VIII kolektivy a družstva

801. Rusek František
Jirousek Tomáš
Vlček Miloslav
Šafařík Petr
Jerje Tomáš
atletika 4. místo - lehkoatletický čtyřboj - okresní kolo ZŠ
802. Zahuranec Marek
Schránil Karel
Rozmajzl Petr
Šipula Daniel
atletika 5. místo - lehkoatletický čtyřboj - okresní kolo ZŠ

Kat. IX síň slávy:

(za mnohaletou činnost v  této kategorii je vítěz trvale zařazen do Síně slávy, a proto se jižnemůže účastnit dalších ročníků)

901. Procházka Vratislav kopaná bývalý aktivní hráč, dlouholetý trenér mužů, předseda oddílu kopané


Informace o novém zákonu o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích

Základní body, stanovené zákonem č. 56/2001 Sb., které běžnému motoristovi přinesly změny od 1.7.2001:

- Činnost evidence vozidel a jejich registrace přechází z Policie ČR na okresní úřady a po zániku okresů v budoucnosti přejde na nově zřízená registrační místa.

- Činnost schvalování technické způsobilosti jednotlivě vyrobeného vozidla, jednotlivě dovezeného vozidla a jednotlivě provedené přestavby vozidla přechází z Policie ČR na okresní úřady.

- Zákon určuje jednoznačné podmínky za jakých bude silniční vozidlo a jeho přípojné vozidlo a zvláštní vozidlo (např. traktor, samojízdný pracovní stroj) zaregistrováno. Kritéria jsou dána zákonem, jsou tedy veřejně dostupná. Dosud tato kritéria byla dána vládním nařízením č. 54/1953 Sb., pokyny policejního prezidenta Policie ČR a interními pokyny Ministerstva vnitra ČR.

- Na základě tohoto zákona musí být do jednoho roku od účinnosti tohoto zákona, tj. do 30.6.2002, zaregistrována vozidla, která dosud registrována nebyla, tj. mopedy a samojízdné pracovní stroje. Tato vozidla dostanou registrační značku a tabulku. Doklady potřebné k zaregistrování uvádí $ 6 zákona.

- Registrovaná vozidla, která nebudou dlouhodobě provozovaná na pozemních komunikacích, tj. vozidla bez technické prohlídky ve stanici STK, budou za 6 měsíců po termínu neuskutečněné pravidelné technické prohlídky administrativně vyřazena registru silničních vozidel, bude jim zrušena registrace. Nezaregistrované vozidlo nesmí být provozováno na pozemních komunikacích. Vozidlu bude zrušena registrace, ale není tím zrušena technická způsobilost tohoto vozidla k provozu na pozemních komunikacích. Takovéto vozidlo lze znovu zaregistrovat.

- Nově se do registru zapisují vlastník a provozovatel vozidla (ve většině případů soukromých vozidel je to shodný údaj), na rozdíl od dříve zapisovaného držitele. Pokud je vlastník vozidla a provozovatel rozdílný, musí mít provozovatel oprávnění od vlastníka k provozování jeho vozidla.

- Zákon stanovuje povinnost provozovatelům všech silničních motorových vozidel do tří let, tj. do 3.6.2004 uvést údaje v registru do souladu s novými požadavky.

- Termíny pro pravidelné technické prohlídky zůstávají téměř shodné s původními, vzhledem k nově registrovaným mopedům je však vyjmuta povinnost dostavit se k pravidelné technické prohlídce v STK pro mopedy do zdvihového objemu 50 cm3 nebo do nejvyšší konstrukční rychlosti 50 km/h, pokud je moped vybaven šlapadly. Interval technických prohlídek traktorů se prodloužil na 4 roky.

- Pro provoz motorových vozíků a malotraktorů již není třeba podle zákona č. 361/2000 Sb. zvláštního povolení DI Policie ČR, avšak tato zvláštní vozidla lze podle zákona č. 56/ 2001 Sb. provozovat pouze za předpokladu že mají schválenou technickou způsobilost a provozovatel toto prokáže platným technickým osvědčením.

- Pokud se na silniční motorové a přípojné vozidlo vztahuje zástavní právo, zapisuje se toto do registru, v tomto případě je povinen provozovatel takového vozidla povinen uvést údaje v registru do souladu se skutečností do 31.12.2001.

- V sankčních ustanoveních je uvedeno, že Ministerstvo nebo okresní úřad uloží pokutu do výše 5.000.000,-Kč osobě, která pozměnila identifikační údaje na podstatných částech mechanismů nebo konstrukci vozidla.

- Mění se podmínky pro schvalování ojetých vozidel dovážených ze zahraničí. Zjednodušuje se dovoz osobních automobilů, resp. motocyklů homologovaných podle směrnic 70/156/EHS resp. 92/61/ES (typová homologace celého vozidla podle směrnice EHS/ES). Vozidla starší pěti let a neschválená podle výše uvedených směrnic nebude možno v České republice schválit. Technická způsobilost vozidla je posuzována podle předpisů platných v ČR v době první registrace vozidla a ne podle předpisů platných v době dovozu a schvalování v ČR.

DOPLNĚK - co říká navrhovaná vyhláška o registraci, k zákonu č. 56/2001 Sb., základní body:

- Standardní registrační tabulky budou bílé s černými písmeny. Těmito registračními tabulkami budou vybaveny osobní automobily, motocykly, nákladní automobily, traktory a jejich přípojná vozidla. Žluté registrační tabulky jsou vyhrazeny pouze pro pracovní stroje, např. pro obilní kombajny. Vozidla cizinců, kteří budou mít povolený dlouhodobý pobyt a budou vlastnit a provozovat vozidlo v České republice, budou mít standardní tabulky registračních značek. Modrými registračními tabulkami se žlutými písmeny budou vybavena pouze vozidla cizích diplomatických pracovníků. Zaniká tedy označování vozidel cizinců modrými registračními tabulkami, modré registrační tabulky zůstávají pouze vozidlům, jejichž vlastník je zahraničním pracovníkem diplomatického sboru nebo diplomat a zaniká rozlišení "nákladních" a "osobních" vozidel žlutými registračními tabulkami.

- Každý provozovatel vozidla musí do tří let od účinnosti zákona č. 56/2001 Sb. (tzn. do 30.6.2004) s vozidlem, na základě $ 89 odstavce 5 tohoto zákona, navštívit registrační místo, kde mu bude na zadní registrační tabulku vylepena nálepka o ověření tj. nálepka o shodě údajů uváděných v registru vozidel se skutečným stavem. Ověření se provede na základě protokolu z evidenční kontroly, který bude vystavovat pro vlastníka a pro okresní úřad stanice STK, dále dokladů, které k vozidlu a ke své osobě předloží vlastník nebo provozovatel vozidla na registračním místě. Údaje z těchto předložených dokumentů budou porovnány s údaji o vozidle a vlastníkovi nebo provozovateli zapsanými v centrálním registru silničních vozidel. Ověřené vozidlo bude na zadní registrační značce opatřeno až třemi nálepkami, nálepkou o kontrole emisí, nálepkou o STK a nálepkou o ověření, tj. o ztotožnění údajů z dokladů k vozidlu,, údajů o vlastníkovi nebo o provozovateli a údajů uváděných v centrálním registru silničních vozidel.

- U nových registračních značek silničních vozidel a jejich přípojných vozidel a dále u registračních značek zvláštních vozidel a jejich přípojných vozidel bude první písmeno uvedené v registrační značce označovat kraj, ve kterém je vozidlo registrováno. V současné době dvě až tři písmena v registrační značce označují okres, ve kterém je vozidlo registrováno.

- Jediným povinným znakem registrační značky je označení kraje. Každému kraji je přiděleno jedno písmeno. První vyskytující se písmeno v registrační značce označuje kraj, tzn. toto písmeno nemusí být vždy na prvním místě zleva. Na všech místech registrační značky se u registračních značek vydávaných podle zákona č. 56/2001 Sb. mohou vyskytovat číslice i písmena. Dosud první tři znaky SPZ byla písmena a dalšími znaky mohla být pouze čísla.

- Při změně bydliště (sídla firmy) vlastníka nebo provozovatele vozidla mimo kraj, ve kterém je vozidlo zaregistrováno, bude vozidlu podle nového bydliště (sídla) vlastníka nebo provozovatele přidělena nová registrační značka.

- Na základě přechodných ustanovení se až do vyčerpání zásob, ale nejpozději do konce roku 2001 budou využívat stávající SPZ a tiskopisy k vozidlům. Tímto opatřením se mimo jiné šetří i finanční prostředky státu.


NEMĚLI BYCHOM MLČET!

Bylo pro mne příjemným překvapením, že novinové zprávy a televizní šot o protestech Lužických Srbů proti zákazu otevření třídy, kde nebyl dostatečný počet žáků, ve vesnici Chróscicy (něm. Crostwitz) nenechaly naše občany lhostejnými. Jde o jednu ze dvou škol typu A, kde je dodnes vyučovacím jazykem lužická srbština. Pro byrokraty je celá věc jasná : předpis říká, že se taková třída může otevřít při počtu 20 žáků a v tomto případě jich bylo pouze 17 ! Jenomže SRN se zavázala, že umožní menšinám na svém území, aby mohly udržovat svůj jazyk a kulturu. A školy jsou samozřejmě základ. Ekonomicky silný stát jako Německo by jistě takovou "zátěž" vydržel! Kromě toho existuje Evropské sdružení ohrožených jazyků a lužická srbština mezi ně patří (takových jazyků je více než třicet, např. rétorománština, bretonština, irština a další).

Lužičtí Srbové nejsou národem revolucionářů, ale tentokrát si uvědomili, že už si dále nemohou nechat líbit řádění byrokratů z Drážďan. Rodiče obsadili školu (každý den ráno v 7.15 hod. se sešli před školou), učitelé - důchodci se nabídli, že budou třídu, která nebyla povolena, vyučovat zadarmo. Protože se tato škola nachází v katolické oblasti Horní Lužice, církev se v celé záležitosti velmi angažuje. Farář Clemens Hrjehor se postavil do čela občanské neposlušnosti, míšeňský biskup Joachim Reinelt se nabídl jako prostředník při jednání mezi saským ministrem školství Matthiasem Rösslerem a předsedou Domowiny Janem Nukem.

Zprávy o této "nevídané události", kdy se vesnice se 600 obyvateli postavila rozhodně na odpor proti rozhodnutí ministerstva, se objevují denně v mnoha celostátních novinách SRN.

Téměř dvě stě našich chrastavských občanů ve vesnici Chróscicy při velikonočních autobusových zájezdech bylo. ( Jde o ves, kde na venkovní stěně kostela visí tabulka o návštěvě papeže Jana Pavla II.) Škola, o kterou se jedná, nese jméno "Jurij Chěžka". Byl to lužickosrbský básník, který studoval před druhou světovou válkou v Praze a působil několik let jako domácí učitel v rodině S. K. Neumanna. Po vypuknutí války musel do německé armády a zahynul v roce 1944 kdesi na území Jugoslávie.

Denně se o této události píše také na internetu. Dověděl jsem se, že ministr Rössler přijel tajně do Chróscic a setkal se s rodiči žáků. Toto jednání však bylo uzavřené, bez přítomnosti novinářů. Ve stejnou dobu, kdy "z ekonomických důvodů" nebyla úředně povolena třída se 17 žáky, tentýž ministr otevřel v Míšni (Meissen) nové elitní gymnázium, kde počet žáků ve třídách je nižší než deset (!).

Městský úřad ve Varnsdorfu se stal iniciátorem podpisové akce proti zavírání lužickosrbských škol. Není jistě náhodou, že iniciativa přišla právě z Varnsdorfu. V prvních pěti poválečných letech (1945-50) tam bylo zřízeno lužickosrbské gymnázium a dodnes má toto město velmi čilé styky s Lužicí. Žil tam nejslavnější lužickosrbský hudební skladatel Bjarnat Krawc a jeho dcera malířka Hanka Krawcec.

Mnozí naši občané reagovali na naši výzvu a přišli do městského muzea podepsat protestní listiny, které byly zaslány do Budyšína předsedovi Domowiny p. Janu Nukovi.

Dr. Frant. VYDRA