Sokol Chrastava Vás srdečně zve ke společné oslavě Pamětního dne sokolstva

 aneb

Večer sokolských světel

 

    

 Datum Památného sokolského dne je stanoven na 8. října, a to proto, že v noci ze sedmého na osmého října roku 1941 došlo k největšímu a nejrozsáhlejšímu zatýkání členů Sokola a vedení ČOS a osmého října říšský protektor Reinhard Heydrich sokolskou organizaci rozpustil a zakázal. Celkový počet postižených sokolů v době II. světové války byl asi 20 tisíc. V týdnu kolem 8. října vyplují v celé republice na vody našich potoků a řek osvětlené lodičky, kdy jedna lodička je za každou sokolskou duši, která obětovala svůj život. ČOS se snaží, aby 8. říjen byl zařazen do celostátního kalendáře jako "Pamětní den sokolstva".


V naší jednotě se bude vzpomínková akce Pamětního dne sokolstva konat v pondělí dne 9.10. 2017. Sraz bude v 17.00 hod. u tělocvičny ZŠ. Pozvánka je pro všechny, kdo se chtějí zúčastnit, i pro malé děti s rodiči, které si místo lodičky mohou vzít třeba lampion. ( I toto světlo může vyjadřovat “duši”na kterou vzpomínáme).
Společně pak půjdeme k řece pod most, za kruhovým objezdem doleva ul. Pobřežní, kde je vhodný přístup k řece a děti budou pozorovat "své lodičky" z lávky.
Vždy jeden dospělý pošle ca 4-5ks lodiček. Malé děti k vodě určitě nepustíme!


A nyní domácí úkol pro rodiče, či šikovné školáky:

- připravte si doma improvizovaná plavidla – lodičky se svíčkami (stačí lodička z kůry nebo do špičky přiříznuté prkénko s připevněnou svíčkou. Lodičku je nutno doma vyzkoušet – nebude-li svíčka připevněná v těžišti, loďka se převrátí a nepoplave!!)


Těšíme se na setkání


cvičitelky
TJ Sokol Chrastava

V Chrastavě dne 21. 09. 2017