Chrastavská Voříškiáda 2015

 

V sobotu 27. června 2015 se v Kynologickém klubu Chrastava konala již osmá výstava voříšků a psů bez PP (průkaz původu). Soutěžilo se ve dvou hlavních kategoriích: „Výstava - dospělý vystavovatel“, kde se posuzovala kvalita a předvedení pejska, jako na normální výstavě, a kategorie „Výstava – dítě vystavovatel (děti do 10 let)“. V této kategorii se bral v potaz vzájemný soulad dítěte a psa, jejich schopnost pejska předvést, ale třeba i kolik toho dítě o pejskovi ví.
Pro majitele, cvičitele a jejich pejsky byly připraveny ještě další dvě doplňkové soutěže. Soutěž o nejoriginálnější masku pejska, ale i jeho pána „Maškarní“. Všechny nás určitě pobavil předskokan disciplíny v obleku ala Kapitán Amerika a jeho teriér v obleku supermana, ale i psí indián, čaroděj, víla, princezny a bárbie. Druhá soutěž nesla název „Pes šikula“. Tady jsme viděli kromě poslušnosti i psí triky, jako chytání frisbee, válení sudů, otočky ve vzduchu, nebo třeba pomoct páníčkovi rozepnout zip u bundy a sundat ponožky.
Každá kategorie byla oceněna prvními třemi místy pohárem, medailí a cenou od sponzorů. A protože všechny děti předvedly se svým pejskem to nejlepší, co uměly, a že toho byla spousta. Byly oceněny věcnou cenou za snahu a účast. Kromě toho se porota rozhodla udělit i cenu sympatie kříženci pudla Julkovi.
Akci moderovala místostarostka paní Zita Václavíková s pomocí jednatelky ZKO a organizátorkou celé voříškiády paní Šmudlovou. Celkově se zúčastnily téměř čtyři desítky psů všech věků, druhů, barev, velikostí a dovedností. A o mnoho více diváků, kteří i když nesoutěžili, také nepřišli zkrátka, díky skvělému občerstvení, velkému zázemí, ale i předvádění schopností obrany i útoku na „nepřítele“ s psem Agarem a jeho cvičitelem panem Šmudlou .
Chtěla bych ještě vyzdvihnout jednu skvělou věc. Po celou akci zde byl i stan Azylu Matýsek, kam lidé nosili pamlsky pro opuštěné pejsky, a dávali peníze do kasičky útulku. Azyl měl sebou i fenku Mášenku, které se ujala moc hodná paní. Jsem moc ráda, že je mezi námi tolik lidí, kteří dokáží pomáhat.
Na závěr tedy velký dík, který patří všem zúčastněným za skvělou atmosféru a samozřejmě i organizátorům a dobrovolníkům.
Pokud jsem vás doposud nenalákala na příští rok, doporučuji shlédnout fotky na http://zkochrastava.rajce.idnes.cz/Vystava_vorisku_a_psu_bez_PP_2015/ nebo navštívit stránku http://zko-chrastava.webnode.cz/   .


Lucie Postlová


Voříškiáda 2015


Možná, že mnozí z Chrastavanů ani neví, že máme u nás Kynologický klub. V minulosti o něm nebylo mnoho slyšet, ale v posledních letech, když se vedení ujali manželé Šmudlovi, rok od roku je zde více členů a organizují akce pro veřejnost, jako tomu bylo v sobotu 27. června 2015.
Vzhledem k tomu, že sama již dlouho chovám pejsky, mám samozřejmě k tomuto zájmu blízko a tak když za mnou manželé Šmudlovi přišli, abych jednak celou akci moderovala a hlavně byla porotkyní v kategorii kvality v předvádění pejska, souhry majitelů a pejska a v soutěží o nejlepší masku, jsem neváhala ani minutu.
V zaplněném areálu majiteli s pejsky a diváků jsme se všichni dobře bavili, protože ne vždy pejsci dělali vše, co po nich páníčkové chtěli. Kynologové připravili i něco dobrého k zakousnutí, vyšlo počasí a tak bylo vše v nejlepším pořádku. Všichni účastníci odcházeli domů spokojeni.
Děkuji hlavně paní Šmudlové a všem členům Kynologického klubu za vzornou přípravu a organizaci celé akce.

Zita Václavíková, místostarostka


Chrastava 03.07.2015