Hasičská dráha otevřena 

 fotogalerie   video RTM    video - další rozhovory

V prostorách za hasičskou zbrojnicí vyrostla zbrusu nová hasičská dráha. Vlastně se hasiči vrátili do svého. Tento prostor kdysi hasičům patřil, ale před 30 lety o něj přišli, když se zde začal stavět kulturní dům. Ten se nakonec nedostavěl a před několika lety byl demolován. Hasiči dosud uvolněný prostor využívali k pořádání čarodějnic a též se zde pořádala Chrastavská pouť. Nyní si v prostoru přímo u řeky Jeřice vybudovali hasiči svoji speciální dráhu, kde mohou trénovat a závodit všichni, od těch nejmenších hasičských capartů až po ty nejzkušenější. Definitivně tak končí období, kdy tuto činnost museli hasiči konat mimo Chrastavu či v nouzových podmínkách. Věřím, že dráhu budou bohatě využívat nejen hasiči chrastavští, ale i jejich hosté z dalších hasičských sborů.

Hasičská dráha i s příslušenstvím (speciální hasičské překážky) se vybudovala pod vedením bývalého velitele Miroslava Pivoňky s nákladem 0,7 mil. Kč z rozpočtu města Chrastava.


V Chrastavě dne 02.06.2015                                         Michael Canov, starosta

 

V neděli 31. května 2015 proběhlo slavnostní otevření běžecké dráhy za hasičskou zbrojnicí Chrastava, které připravilo společně Město Chrastava a Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Chrastava.
Jsme rádi, že naše pozvání přijali SDH i z okolních obcí – Nové Vsi, Mníšku a Hrádku nad Nisou a přivezli také své mladé hasiče.
Hlavním programem byly ukázky hasičského sportu. Jaké disciplíny tento sport obnáší nám, předvedli jak ti nejmenší - ještě předškoláčci – tak dorost, muži a ženy.
Dráha a celý prostor bude sloužit nejen našim hasičům k tréninku na soutěže, ale i k pořádání soutěží u nás v Chrastavě, což dosud nebylo možné.
O občerstvení se postaral pan Miloš Laksar a o hudební produkci pan Luboš Komárek.

Děkuji všem za skvělou přípravu a realizaci.
 

V Chrastavě dne 01.06.2015                                             Zita Václavíková, místostarostka

 

Vedení města Chrastava prokázalo svůj velice kladný vztah k hasičům dalším chvályhodným počinem. Za travnatým hřištěm na břehu řeky Jeřice byla postavena stometrová běžecká dráha. „Velký podíl na realizaci má bývalý velitel a současný vedoucí hasičského muzea Miroslav Pivoňka. Postavena byla dodavatelským způsobem v rekordním čase. Jsme rádi, že současní, zejména mladí hasiči, tady budou moci trénovat,“ připomněla při předání dráhy místostarostka města Zita Václavíková. Dodala současně, že o kvalitně odvedenou práci se postarala firma Jostav. Její zástupce Miroslav Procházka byl jedním z kmotrů hasičské dráhy. Netajil se tím, že podobné akce, byť finančně nenáročné realizují ochotně už proto, že budou využívány mládeží.

Jak upřesnil vedoucí mladých hasičů Vladimír Židlický, na dráze budou zejména mládeží moci být trénovány běhy na sto metrů s překážkami a další disciplíny pro soutěže. Dráha tady citelně chyběla, na travnatém hřišti nebyly tréninky kvalitní.“
Jako první ji pokřtila překážkovým během Adéla Židlická, vítězka okresního kola Plamenu, která postoupila na krajskou soutěž .

Překvapivé bylo, že otevření soutěžní dráhy bylo přítomno mnoho obyvatel města. Ti byli příjemně překvapeni ukázkami činnosti mladých hasičů, mnozí dosud netušili, jaké disciplíny musí na soutěžích absolvovat a jak náročná je příprava. O překvapení se postarali předškolní mladí hasiči z Hrádku nad Nisou. Bravurně předvedli záchranu maskota Frenka z havarovaného vozidla a poskytli mu dokonce perfektní první pomoc. Spokojená byla také starostka Krajského sdružení hasičů v Liberci Renata Šimíková. „Podobných sportovišť není nikdy dost. V okrese není mnoho podobných míst, kde se může hasičská mládež kvalitně připravovat na závody.“

V Chrastavě dne 01. 06. 2015                                            Věra Nutilová


Média:

02.06.2015 Liberecký deník Hasiči v Chrastavě mají konečně novou dráhu