Rudolfovi Fuksovi byla odhalena pamětní deska

 

Rudolf Fuksa vyznamenán

fotogalerie

Video TV Chrastava

 

Dne 9. 8. 1952 byl v Praze na Pankráci popraven tehdejším režimem občan města Chrastava pan Rudolf Fuksa.

Dne 1. 9. 2008 a 20. 10. 2008 zamítlo Zastupitelstvo města Chrastava zřízení pamětní desky Rudolfu Fuksovi …více

Dne 11. 11. 2008 bylo Rudolfu Fuksovi v Praze uděleno rezortní vyznamenání ministerstva vnitra ZLATÁ LÍPA in memoriam, a to na návrh Vojenského historického Ústavu…více

Dne 13. 12. 2008 byla Rudolfovi Fuksovi v Chrastavě odhalena neoficiální pamětní deska na budově České spořitelny pořízená jeho prasynovcem a jeho přáteli...více

Dne 25. 6. 2012 schválilo Zastupitelstvo města Chrastava zřízení pamětní desky Rudolfu Fuksovi …více

Dne 9. 8. 2012 byla při slavnostním aktu Rudolfovi Fuksovi odhalena oficiální pamětní deska města Chrastava na budově městského muzea.

Čest jeho památce

V Chrastavě dne 10. 8. 2012 Michael Canov

starosta

 Rudolf Fuksa (* 27. listopadu 1930 v Motyčíně u Kladna – 9. srpna 1952 v Praze) byl agent chodec, účastník protikomunistického odboje popravený ve svých jednadvaceti letech v Praze na Pankráci.

Po druhé světové válce se s rodiči přestěhoval do Chrastavy, kde Rudolf Fuksa stál u zrodu chrastavského fotbalu a působil jako vedoucí skautů. U svého otce, který se stal správcem tiskárny, se vyučil typografem. 4. dubna 1949 nastoupil ke Sboru národní bezpečnosti. Po základním výcviku v Liberci sloužil u Pohraniční stráže v Nýrsku u Železné Rudy. Prodělal radiotelegrafický kurz ve Zbirohu a dosáhl hodnosti staršiny.

6. srpna 1951 přešel v uniformě a se zbraní hranice do západního Německa, kde se v utečeneckém táboře seznámil s na den stejně starým Jiřím Hejnou. Oba mladé muže získal pro spolupráci československý zahraniční odboj, který úzce spolupracoval s americkou zpravodajskou službou. Společně prošli školením v Mnichově, kde byli seznámeni s náplní práce agentů chodců. 19. října 1951 přešli hranice zpět do Československa a v Děčíně a Teplicích získali spolupracovníky a vybudovali mrtvou schránku.

V Plzni byl však Rudolf Fuksa poznán svým kamarádem Františkem Dolejšem, který bezprostředně potom agenty udal StB. 27. října 1951 byli oba mladíci zatčeni na nádraží v Klatovech. Obviněni byli z vlastizrady, vyzvědačství a zběhnutí a následně 12. března 1952 odsouzeni k trestu smrti. Odvolání ani žádosti o milost nebyly vyslyšeny a 9. srpna 1952 byli oba časně ráno popraveni.

Tělo Rudolfa Fuksy skončilo v hromadných hrobech v Ďáblicích, kde má dnes svůj pomníček spolu s dalšími oběťmi komunistického režimu.

 

 Média ze slavnostního odhalení pamětní desky:

Aktuálně Odbojář Fuksa má po letech sporů v Chrastavě desku

iDNES Muž popravený komunisty má v Chrastavě pamětní desku, sporům navzdory

Mediafax Popravený protikomunistický odbojář Fuksa se dočkal pamětní desky v Chrastavě

Česká televize Protikomunistický odbojář z Chrastavy se dočkal oficiální pamětní desky

 

Reportáže České televize v průběhu času:

29. 10. 2008 - Česká Televize - Spor o odboráře

13. 12. 2008: Obec Chrastava se postavila proti pamětní desce Rudolfa Fuksy 

26. 6. 2012 Protikomunistický odbojář Rudolf Fuksa bude mít oficiální pamětní desku v rodné Chrastavě

9. 8. 2012: Protikomunistický odbojář z Chrastavy se dočkal oficiální pamětní desky